Çocuk güvenliği - Ebeveynler için bilgilendirme


Eğer bu sayfayı 18 yaşından küçük bir çocuk olarak görüntülüyorsanız, lütfen okumaları için aile büyüklerinize gösterin.


Cepde ekibi olarak web sitemizi ziyaret eden çocuk kullanıcıların güvenliği ve web sitemizdeki içeriklerin çocuklar üzerindeki etkisi konusunda siz ebeveynlere bilgilendirme yapmayı sorumluluk kabul ediyoruz.


İnternet nasıl yetişkinlerin hayatında önemli bir yer tutuyorsa, artık çocuklar için de -ne yazık ki- aynı durum söz konusu. Çocuklar, ebeveynlerinin veya akrabalarının telefonlarını, tabletlerini kullanarak internete girmekte hiç zorlanmıyorlar. İnternete girdikleri sitelerden birisi de bu yazıyı okuduğunuz web sitesi, yani cepde.net. Bu nedenle sitemizin çocuklarınız üzerindeki etkisini, çocuklarınızın güvenliği için aldığımız tedbirleri aşağıda detaylı bir şekilde açıkladık. Lütfen bu yazıyı okumaya devam edin.


1. Cepde üzerindeki içeriklerin çocuklara etkisi

Cepde yönetimi olarak, ağırlıklı oyun içeriğine ve tanıtımlara sahip olan web sitemizde çocuğunuzun gelişimini olumlu veya olumsuz etkileyebilecek içerikler olabileceğini belirtmek isteriz. Olumsuz unsurlara sahip içerikleri tanıtım sırasında belirterek bir uyarıda bulunuruz, ancak biz ne kadar dikkatli davransak bile çocukların bu içeriklere ulaşmasını engellememiz mümkün değil. Bu görevin ebeveyn olarak size ait olduğunu belirtmek isteriz. Cepde yönetimi olarak size garanti verebileceğimiz tek husus; cinsel ve cinsiyetçi içeriklerin web sitemizde kesinlikle bulunmadığı ve bundan sonra da bulunmayacağıdır.


Oyun oynamak artık çocuklar için sıradan bir durum gibi görünse de, aslında durum çocuğunuz için her zaman kritik öneme sahiptir. Sokakta körebe veya seksek oynamak ile telefonda savaş oyunu oynamak arasında zihinsel açıdan büyük bir fark bulunmaktadır. Mobil oyunlar genellikle görsellikle ilgilidir ve zihinsel, ruhsal ve (göz bozukluğu gibi) bedensel sorunlara yol açabilir. Bir başka ifadeyle; oyun oynamak, sürekli telefonla uğraşmak veya internette gezmek çocuğunuzu 'oyuna', 'mobil cihaza (telefon ya da tablet)' ya da internete bağımlı yapabilir. Uzmanlar, genellikle akıllı telefon veya tablet kullanma süresini sınırlandırmayı faydalı görmektedir. Örneğin, çocuğunuz telefonunuzla üç saat ilgileniyorsa, bu süreyi zaman içerisinde bir saate, hatta yarım saate kadar indirebilirsiniz. Eğer çocuğunuz kısıtlanma eylemine aşırı tepki verirse, durum kontrolden tamamen çıkmadan sağlık kurumlarına başvurmaktan çekinmeyiniz. Bugün günümüzde internet ve oyun bağımlılığına yönelik birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır.


Son olarak, devlete bağlı yasal kurum ve derneklerin güvenli internet girişimleri kapsamında aile ve çocuklara yönelik birçok bilgi portalı mevcuttur. İlgili bu devlet sitelerini aşağıda paylaşıyoruz. Mümkün olduğunca incelemenizi ve çocuğunuzun gelişimi için önerileri dikkate almanızı öneriyoruz.


Güvenli İnternet Portalı (Aile ve çocuklar için güvenli kullanımına ilişkin bilgileri bulabilirsiniz.)

Güvenli Web

Güvenli Çocuk (Çocukların internet ile ilgili bilgi edinmesini sağlayan öğretici portal)

Güvenli İnternet Merkezi (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'na bağlı olarak çalışan merkezin resmi web sitesi)

İhbar Web (İnternette karşılaştığınız yasa dışı web sitelerini, içerikleri ve siber zorbalık durumlarını bildirebileceğiniz web sitesi)


2. Cepde üzerinde çocukların bilgi gizliliği ve güvenliği

Cepde.net web sitesinde, hem çocuk hem de yetişkin ziyaretçilerin güvenliği için SSL, yani şifreli bağlantı yöntemi kullanıyoruz. Bu, sitemize yaptığınız ziyaret sırasında bağlantının güvenli olmasını sağlayan detaylı bir şifreleme yöntemidir. Bunun yanında, Cepde'ye üye olmak isteyen ziyaretçilerimizden bazı fazla bilgiler istiyoruz. Bu bilgiler e-posta adresi, telefon modeli ve doğum gününden oluşmaktadır. Bu bilgileri, Gizlilik ve Kullanım Sözleşmelerinde belirttiğimiz gibi tamamen hizmet amaçlı ve yasalara uygun bir şekilde kullanıyoruz.


Cepde'ye üye olmak için çocukların 13 yaşından büyük olması şarttır. Ayrıca 16 yaşından küçük çocukların da ebeveynlerinden izin alarak üye olması gerekmektedir. Çocuğunuzun, sizden izin almadan Cepde'ye üye olduğunu fark ettiyseniz bizimle iletişime geçerek üye olduğu bilgilerin silinmesini isteyebilirsiniz. İsteğinizi en kısa sürede yerine getireceğimizden emin olabilirsiniz.


Çocuklar ve ebeveynleri için bir önemli konu da internetten para harcamadır. Web sitemizde kesinlikle hiçbir ziyaretçimizden kredi kartı, mobil ödeme veya benzeri bir harcama yöntemine ilişkin hiçbir bilgi almadığımızı belirtmek isteriz. Cepde, tamamen ücretsiz bir web sitesidir ve hiçbir şekilde hizmetlerimiz için ücret talep etmeyiz. Ancak, içerik olarak tanıtımını yaptığımız bazı oyun ve uygulamalar, "uygulama içi satın alma" yöntemi ile bazı abonelik veya hizmet satışı yapabilmektedir. Bu satışın web sitemizle hiçbir ilgisi bulunmamaktadır. Eğer çocuğunuzun böyle bir yöntemle sizden izinsiz harcama yaptığını düşünüyorsanız, öncelikle harcamanın yapıldığı oyun veya uygulamayı tespit etmenizi, ardından aboneliğinizi iptal etmenizi öneririz. Daha detaylı bilgi için Google Play yardım dökümanlarına bakmalı ve çalıştığınız banka ile iletişime geçmelisiniz.


Son olarak, çocuklarınızın web sitemizi ziyareti sırasında tamamen güvende olması için her türlü çalışmayı yaptığımızı ve yapacağımızı bilmenizi isteriz. Ancak, yine de içeriklerin çocuklar üzerinde yaratacağı etkiyi ebeveyn olarak sizin takip etmeniz gerektiğini unutmayın.


Bizimle iletişime geçmek isterseniz, iletişim panelini kullanabilirsiniz. Yazacağınız mesajlara en kısa sürede dönmeye çalışacağız.


Okuyabileceğiniz ek bilgiler:


Gizlilik Politikası,
Kullanım Şartları,
Çerez kullanımı.


Son düzenlenme tarihi: 30.04.2019