Sık Sorulan Sorular

- Genel sorular ve yardım başlıkları - İnceleme sistemi ve puanlama - Model seçimleri - İletişim

Genel sorular ve yardım başlıkları

- Cepde'ye üyelik ücretli mi?

Hayır. Cepde'ye üye olmak ücretsizdir.

- Sitenin mobil sürümü var mı?

Evet. Cepde'nin Dokunmatik ve Basit olmak üzere iki mobil sitesi bulunmaktadır. Dokunmatik mobil site, akıllı telefonlar ve tabletler için; basit mobil site ise GPRS bağlantısı yapan ve ekran çözünürlüğü düşük telefonlar için tasarlanmıştır.

Cepde mobil sitelerini GSM şebekesi üzerinden ziyaret ettiğinizde, GSM operatörünüz veri transferi ücretini faturanıza yansıtabilir veya TL bakiyenizden kesebilir.- Sitedeki uygulamaları, duvar kağıtlarını ve melodileri indirmek ücretli mi?

Hayır. Site üzerinde indirime sunulmuş tüm oyun, tema, duvar kağıdı, program ve melodiler ücretsiz olarak indirilebilir, Cepde indirmeler için hiçbir şekilde ücret talep etmez.

Ancak, uygulama geliştirici firmalar geliştirdikleri uygulamaları demo sürümünde veya bazı özellikleri/bölümleri kısıtlı bir şekilde kullanıcılara sunmuş olabilir. Cepde, geliştirici firmaların telif haklarına saygılı kalarak; demo ve kısıtlamalı uygulamalar için crack, serial gibi illegal dosyaları paylaşmaz. Bu durumda ilgili uygulamanın tam sürümünü veya kısıtlı özelliklerini/bölümlerini kullanabilmek için geliştirici firmaya ücret ödemeniz gerekir.- CepdeID nedir?

CepdeID, sitemizdeki içerikleri doğrudan cep telefonuna indirmek isteyen kullanıcılarımızın, siteyi mobilden ziyaret ettiklerinde ilgili içeriğe daha çabuk ulaşabilmesini sağlayan bir özelliktir.- Dosyaları bilgisayarıma nasıl indirebilirim?

Sitedeki dosyaları indirebilmek için, uygulama veya melodi detay sayfasının sağ tarafında yer alan "Bilgisayara İndir" butonuna tıklamanız yeterlidir. Melodileri indirebilmek için "Bilgisayara İndir" butonu üzerinde fare ile sağ tık yaparak, farklı kaydet seçeneğini tıklamanız yeterlidir.- Dosyaları telefonuma nasıl indirebilirim?

Telefona indirmek istediğiniz uygulamanın veya melodinin CepdeID numarasını mobil sitede aratarak ilgili dosyanın indirme sayfasına ulaşabilirsiniz.- Melodileri dinleyemiyorum, ne yapabilirim?

Melodileri dinleyebilmek için bilgisayarınızda Adobe Flash Player yüklü olmalıdır. Mobil siteden melodileri dinleyebilmek için ise telefon veya tablet tarayıcısının Flash destekli olması gereklidir.- Üye oldum, fakat üyeliğimi aktifleştiremiyorum?

Üye kayıt formunu gönderdiğiniz anda sistem tarafından olarak üye hesabı doğrulama sayfasına yönlendirilirsiniz. Bu sayfada kayıt olurken verdiğiniz kullanıcı adı ve e-posta adreslerini ilgili alanlara yazarak üyeliğinizi onaylayabilirsiniz. Kayıt olurken verdiğiniz bilgileri yanlış girdiyseniz üyeliğinizi onaylayamazsınız. Bu durumda bizimle iletişime geçebilirsiniz.İnceleme sistemi ve puanlama

- İnceleme sistemi nedir?

İnceleme sistemi, cep telefonu ve tabletlerin gerçek kullanıcı deneyimine dayalı kullanışlılığı ve memnuniyetini yansıtması amacıyla, mobil cihaz kullanıcılarının çeşitli özelliklere göre belirlenen kriterleri yorumlaması ve puan vermesi sistemidir.- Nasıl mobil cihaz incelemesi yazabilirim?

Halihazırda kullandığınız veya daha önce kullanmış olduğunuz bir cep telefonu veya tableti, belirlenen kriterlere göre yorumlayarak sizde inceleme yazabilirsiniz. İnceleme yazmak için kullanmış olduğunuz cihazın detaylı özellikler sayfasında veya sol üst köşede yer alan model seçim kutusundan inceleme yaz bağlantısını takip edebilirsiniz.

İnceleme yazarken tüm kriterler için kısa bir açıklama girmeniz incelemenizi okuyan kullanıcılar için daha anlaşılabilir olacaktır. Ayrıca, 'güzel telefon hacı' ya da iki üç kelimeden oluşan çok kısa incelemeleri kabul etmeyip, siliyoruz. Bilginize.- İnceleme kriterleri ve puanlama nasıl belirleniyor?

İnceleme kriterleri, Cepde editörleri tarafından günümüz mobil teknolojisini kullanmada ihtiyaç duyulan özelliklerden yola çıkarak oluşturuluyor. Kimi kullanıcılar kamera özelliğinden daha çok faydalanırken, kimi kullanıcılar da çağrı ve ses kalitesinden faydalanabiliyor. Bu nedenle, her iki kritere kullanıcıların değer vermesi ve incelemesi, farklı ihtiyaçları olan kullanıcılar için daha doğru bilgi sağlamaktadır.

Puanlama algoritması, Cepde geliştirici ekibi tarafından inceleme puanlarının inceleme puanını doğru olarak yansıtması için özel olarak geliştirilmiştir.Model seçimleri

- Model seçim sistemi

Model seçim sistemi, kullanıcıların sadece telefon veya tabletleriyle uyumlu olan içeriklere ulaşabilmeleri için geliştirilmiştir. Cep telefonları için oyun, tema, duvar kağıdı, program ve melodi kategorileri desteklenirken; tabletler için sadece duvar kağıtları desteklenmektedir.- Telefonumu/tabletimi model seçim özelliği ile seçemiyorum?

Hâlihazırda kullandığınız cep telefonu veya tablet 'model seçim' özelliğinde listelenmiyorsa telefonunuz/tabletiniz sisteme eklenmemiş veya sitedeki içerikler ile uyumsuz olabilir. İletişim sayfası üzerinden, seçmek istediğiniz cep telefonu veya tablet modelini bize bildirdiğiniz taktirde gerekli incelemeleri yapıp mobil cihazınızı listeye ekleyebiliriz.

Not: Model seçme özelliği, Cepde'nin dokunmatik ve basit mobil versiyonlarında kullanılamamaktadır.İletişim

- Bizimle iletişim kurun

Buradaki bilgiler size yardımcı olmadıysa iletişim paneli üzerinden sorununuzu bize bildirebilirsiniz.