Hukuka Aykırılık Bildirimi ve Yasallık

Cepde, kişilerin, kurum ve kuruluşların hukukî hak ve hürriyetlerine; bu çerçevede ticari faaliyetleri bünyesinde yer alan (fikrî, sınaî) telif ve patent haklarına saygılı olmayı ilke edinmiştir.

 

Cepde, 5651 sayılı yasada tanımlanan şekliyle 'yer sağlayıcı' ve 'içerik sağlayıcı' olarak hizmet vermektedir. Yine aynı kanunda bahsedildiği üzere Cepde yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü bulunmamaktadır. Bundan dolayı hukuka aykırı, (fikrî, sınaî) telif haklarına, patent haklarına ve 3. kişilerin haklarına ihlal niteliği taşıyan içerikler için 'uyar ve kaldır' prensibini benimsemiştir.

 

Bu doğrultuda, bir içeriğin hukuka aykırı, (fikrî, sınaî) telif haklarını, patent haklarını ve 3. kişilerin haklarını ihlal niteliği taşıdığı iddiasında bulunan gerçek ve tüzel kişiler, hak sahipleri ya da meslek birlikleri;

  • İhlalin olduğu konunun URL ve içeriği,
  • İlgili içeriğin hak sahibi olduğunun ispatını içeren belgeyi,
  • Gerçek kişiler için açık ad, tüzel kişiler için ünvanını ve ilgili sorumlu kişilerin telefon numaraları, açık iletişim adreslerini,

İletişim paneli aracılığıyla bize göndermeleri gerekmektedir. İlgili hak ihlali talebi site yöneticileri ve hukuk sorumlumuz tarafından incelenecektir. Hak ihlâli olduğuna kanaat getirilen içerikler derhal Cepde veritabanından kaldırılacak ve hak sahipleri bilgilendirilecektir.


Hak ihlali talebini gönderenin mahkeme olması ve mahkemeden ayrıca hak ihlaline neden olan içeriği paylaşan/oluşturan kullanıcılara ait kişisel bilgilerin tespiti için talep gelmesi durumunda gerekli teknik veriler de sağlanacaktır.

 

Son güncelleme tarihi: 12.02.2015