Android DNS değiştirme nasıl yapılır?

DNS ayarları değiştirme çoğu durumda hızlı ve güvenli internet için tercih edilir. Peki Android DNS değiştirme nasıl yapılır? Detaylar yazımızda.
Android DNS değiştirme nasıl yapılır?
23/04/2023 Nasıl yapılır? Android 1 kişi faydalı buldu 141 kere okundu

Bilgisayar, telefon ya da tablet fark etmez, bir cihazdan internete bağlanmak için DNS sunucusuna bağlanmak gerekir. Bu nedenle DNS ayarı doğrudan internet bağlantımızı etkiler. Genellikle evden ya da mobil şebekeden internete bağlandığımızda varsayılan DNS sunucularına bağlanırız. Bunlar da yoğun olduğu için bazen yavaş hizmet eder ve dolayısıyla internet bağlantısı yavaşlar. İnternete bağlandığınız cihazın DNS ayarını değiştirdiğinizde ise hem daha hızlı hem de daha güvenli internet bağlantısına sahip olursunuz. Bunun yanında, DNS değiştirme yasaklı sitelere girmek için de sık tercih edilen bir yöntemdir. Bu yazımızda DNS'in tanımını yaptıktan sonra DNS ayarları nasıl değiştirilir? sorusuna yanıt vereceğiz.


DNS Nedir?

DNS veya tam adıyla Domain Name System (Alan Adı Sistemi), internet adreslerinin IP adreslerine dönüştürmeye yarayan sistemdir. Dolayısıyla internete bağlı her cihazın bir IP adresi ve bu IP adresini çözmeye yarayan DNS servisi bulunur. Örnek vermek gerekirse, www.cepde.net adresine bağlanmak istediğinizde cihazınızın tanımlı DNS adresleri ve Cepde'nin DNS sunucuları aracılığıyla IP adresine bağlanır ve siteyi görüntülersiniz. Anlayabileceğiniz gibi DNS her internet sitesine bağlandığınızda sizin için hizmet gören önemli bir görevi yerine getirir.


DNS'in tanımına bakarsanız insanların hız ve güvenlik için neden DNS değiştirdiğini anlarsınız. DNS'ler cihazınızla bağlanmak istediğiniz site arasındaki bağlantıyı doğrudan etkiliyor. Dolayısıyla DNS ayarları değiştirildiğinde internette hızlı ve güvenli bağlantı kurmak mümkün oluyor.


Android DNS ayarları değiştirme nasıl yapılır?

Android işletim sistemine sahip telefon ya da tabletlerde DNS ayarı değiştirme oldukça basittir, bu nedenle zorlanmayacağınızı düşünüyoruz. Vurgulamamız gereken önemli nokta, DNS değiştirmek için izleyeceğimiz yol Android sürümüne göre değişiyor. DNS ayarını değiştireceğiniz cihazın Android sürümüne göre aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.


Android 9 ve üzeri DNS ayarı değiştirme:

 • Cihazınızın ayarlarına girin,
 • Ağ ve internet menüsüne dokunun (eğer doğrudan Wi-Fi menüsü varsa, buna dokunun),
 • Açılan sayfada Gelişmiş menüsüne girin,
 • Özel DNS seçeneğine dokunduğunuzda karşınıza Otomatik ve Statik seçenekleri gelecek. Burada Statik seçeneğine dokunun. Açılan ayar seçeneklerinde birincil (DNS 1) ve ikincil (DNS 2) kutularını göreceksiniz.
 • Bu aşamada Cepde ekibi olarak Google'a ait DNS adreslerini kullanmanızı öneririz. Birincil DNS adresi alanına 8.8.8.8, ikincil DNS alanına ise 8.8.4.4 yazın ve kaydedin.

Android 8 ve öncesindeki sürümlerde DNS değiştirme:

 • Cihazın ayarlarına girin,
 • Wi-Fi seçeneğine dokunun,
 • Bağlandığınız Wi-Fi adına basılı tutun ve 'ağı değiştir' seçeneğine dokunun,
 • Gelen sayfada Gelişmiş Seçenekler bölümüne gidin ve DHCP menüsüne dokunun,
 • Açılan seçenekler arasından 'statik' seçeneğine dokunun.
 • Son adım olarak DNS 1 alanına 8.8.8.8, DNS 2 alanına ise 8.8.4.4 adreslerini yazarak kaydedin.

Tüm bu adımlardan sonra Android cihazınızda Google DNS adresleri tanımlanmış olacaktır. Google DNS hem hızlı hem de güvenli olduğu için biz de bu DNS ayarını kullanıyoruz.

Bu ipucu işinize yaradı mı? İyi Kötü, geliştirilebilir