Google Play Points nedir, nasıl kullanılır?

Android ekosisteminin ödül programı Google Play Points duyuruldu. Oyun, uygulama ve film alırken puan kazanmanızı sağlayan Play Points nedir ve nasıl kullanılır? Sizler için anlattık.
Google Play Points nedir, nasıl kullanılır?
05/09/2023 Nasıl yapılır? Android 1 kişi faydalı buldu 555 kere okundu

Android ekosisteminin mağaza servisi olan Google Play, Play Points isminde yeni bir ödül programı başlattı. Android işletim sistemine sahip bir cihazı kullananlar Google Play üzerinden yapacakları her işlemde puan kazanarak belirli ödüllere sahip olacaklar. Türkiye'de de hayata geçirilen Play Points programıyla ilgili detaylı bilgileri bu yazımızda detaylı bir şekilde açıkladık.


Google Play Points nedir?

Hemen Google Play Points nedir sorusuna cevap vererek yazımıza devam edelim. Play Points, Google Play'de yer alan içerikleri satın aldığınızda ya da özel promosyonlara katıldığınızda puan toplamanızı sağlayan bir ödül programıdır. Belirli puan seviyelerine sahip olan bu ödül programından kazandığınız puanları yine Google Play'de harcayabiliyorsunuz.


Play Points programı Google Play'e bağlı olmasına rağmen varsayılan olarak kapalı geliyor. Bu yüzden puan kazanmak için Play Points'e kaydolmanız gerekiyor. Kayıt olmak için:

 • Android telefon ya da tabletinizden Google Play'i açın,
 • Sağ üstteki profil resminize dokunun,
 • Açılan menünün alt kısmından Play Points'e dokunun,
 • Karşınıza gelen ekrandan kaydol düğmesine basın.

Kayıt işlemini tamamladıktan sonra Play Points puanı kazanmaya başlayabilirsiniz.


Google Play Points puanı nasıl kazanılır?

Play Points üzerinden puan kazanmak için farklı yöntemler mevcut. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Google Play Store üzerinden oyun, uygulama ya da film satın almak. Bildiğiniz gibi Google Play'deki bazı içerikler ücretli olarak satılıyor ya da uygulama içi satın alma yöntemiyle abonelik seçenekleri sunuyor. Bu türden yapacağınız satın alma işlemlerinden Play Points kazanabiliyorsunuz.
 • Play Games servisine bağlı oyunlarda seviyenizi ilerletmek. Google Play'de yer alan ve Play Games'e bağlı çalışan oyunlarda seviyenizi ilerletirseniz, Play Points kazanabilirsiniz. Kazanacağınız puanın miktarı oynadığınız oyun, geldiğiniz seviye ve zorluk derecesi gibi çeşitli faktörlere göre değişiyor. Örneğin, giriş seviyesinde ilerleme alırsanız kazanacağınız puan düşük olurken Platin gibi bir üst seviyeye çıkarsanız daha yüksek puan kazanıyorsunuz.
 • Özel etkinliklere katılmak. Google Play üzerinde haftalık ve aylık özel etkinlikler yapılıyor. Bu etkinliklere katılarak Play Points kazanabilirsiniz. Etkinlik boyunca göstereceğiniz başarı doğrudan kazanacağınız Play Points miktarını etkiliyor. Eğer fazladan Play Points kazanmak istiyorsanız etkinlikte başarılı olmanız şart.

Gördüğünüz gibi Play Points kazanmanın temelde üç farklı yöntemi var. Sürekli oyun oynayan ya da film satın alan kullanıcılar için Play Points avantajlı bir ödül servisi. Çünkü kazandığınız puanları tekrar Google Play içerisinde satın alma yaparken indirim olarak kullanabiliyorsunuz. Şimdi, Google Play Points nasıl kullanılır, detaylarına bakalım.


Google Play Points nasıl kullanılır?

Play Points ödül sisteminden kazandığınız puanları tekrar Google Play üzerinden bir içerik satın alırken kullanabilirsiniz. Puanları kullanmak için puan sayınızın toplam harcama miktarına denk gelmesi şart değil. Örneğin, 30 Play Points'iniz var ve satın almak istediğiniz bir oyun 50 TL olsun. Ödeme sayfasında 30 puanınızı indirim olarak kullanabilir ve oyunu satın almak için 20 lira ödeme yapabilirsiniz. Böylece Play Points puanlarınızı indirim olarak kullanabilirsiniz. İşte Play Points'i kullanabileceğiniz alanlar:

 • Google Play üzerinden bir oyun, uygulama, film ya da kitap satın alırken Play Points'leri kullanabilirsiniz.
 • Eğer puanlarınız satın alacağınız içeriğin fiyatından daha az ise puanınızın miktarı kadar indirim alabilirsiniz,
 • Uygulama içi satın alma yaparken puanlarınızı kullanabilirsiniz,
 • Özel etkinliklerde parayla satılan belirli ödülleri Play Points puanlarını kullanarak elde edebilirsiniz.

Eğer yazımızı buraya kadar okuduysanız, Play Points puanlarının temelde indirim puanı olduğunu fark etmişsinizdir. Özellikle sürekli bir şekilde Google Play'den oyun, uygulama, film ya da kitap satın alan insanlar için Play Points programı gayet avantajlı bir servistir. Ne kadar çok harcama yaparsanız, Play Points ile o kadar çok puan kazanırsınız. Play Points seviyeleri üzerinden de bulunduğunuz seviyeyi kontrol edebilirsiniz.


Play Points seviyeleri

Play Points programında Bronz, Gümüş, Altın ve Platin olmak üzere 4 farklı seviye var. Bu seviyeler harcama miktarına ve kazandığınız puana göre belirleniyor. Başka bir ifade ile, Play Points puanınız arttıkça seviyeniz de artıyor. Play Points seviyelerinin detayları şu şekilde:


Bronz (0 - 500 puan arası)

Giriş seviye olmaktadır. Yapacağınız her 1 liralık harcama 1 Play Points kazandırıyor. Haftalık etkinliklerde 4, aylık etkinliklerde 2 kata kadar daha yüksek puan kazanıyorsunuz.


Gümüş (500 - 2000 puan arası)

Yapacağınız her 1 liralık harcama 1 Play Points ve %10 puan kazandırıyor. Haftalık etkinliklerde 4, aylık etkinliklerde 3 kata kadar daha yüksek puan kazanıyorsunuz. Ayrıca haftalık 10 bin puana kadar ödül kazanıyorsunuz.


Altın (2000 - 10000 puan arası)

Yapacağınız her 1 liralık harcama 1 Play Points ve %20 puan kazandırıyor. Haftalık ve aylık etkinliklerde 4 kata kadar daha yüksek puan alıyorsunuz. Ayrıca her hafta 10 bin puana kadar ödül kazanma şansınız oldukça yüksek.


Platin (10000 puan ve üzeri)

Yapacağınız her 1 liralık harcama 1 Play Points ve %40 puan kazandırıyor. Haftalık etkinliklerde 4, aylık etkinliklerde 5 kata kadar yüksek puan kazanıyorsunuz. Her hafta 10 bin puana kadar platin ödül kazanıyorsunuz. Son olarak, Platin seviyesinde Premium ve öncelikli destek hakkınızın olduğunu belirtelim.


Türkiye'de de kullanılan bu ödül programı sayesinde Android ekosistemindeki ücretli içerikleri satın alırken aynı zamanda ödül kazanabilirsiniz. Böylece harcama yaparken sonraki alışverişlerinizde indirim puanı kazanmış olacaksınız. Google Play Points programına dair insanların akıllarında oluşan nedir ve nasıl kullanılır sorularına yanıt vermeye çalıştığımız yazımızın sonuna geldik. Eğer yazımızdan memnun kaldıysanız hemen alt taraftan değerlendirmenizi bize gönderebilirsiniz.

Bu ipucu işinize yaradı mı? İyi Kötü, geliştirilebilir