Android oyunları bilgisayarda nasıl oynanır?

Android oyunları bilgisayarda oynamak istiyorsunuz, ancak nasıl yapacağınızı bilmiyor musunuz? Bu yazımızda Android oyunları bilgisayarda oynamak için bilmeniz gereken her şeyi anlattık.
Android oyunları bilgisayarda nasıl oynanır?
14/10/2023 Nasıl yapılır? Android Oyun 3 kişi faydalı buldu 460 kere okundu

Android oyun ekosistemi her geçen gün genişlemeye devam ediyor. Hem yeni oyunlar hem de güncellenen oyunlar yeni oynanış seçenekleri sunuyor. Öyle ki bazı oyunları oynamak için telefon ya da tablet yeterli olmuyor. Özellikle telefonlarda küçük ekran nedeniyle geniş görüş açısının olmaması ve kontrol düğmelerinin zorluğu insanları farklı cihazlara yönlendiriyor. Tabii ki bunların başında da Android oyunları bilgisayarda oynama geliyor. Bu yazımızda Android oyunlar bilgisayarda nasıl oynanır? sorusuna yönelik geniş bir rehber hazırladık.


Bilgisayarda Android oyunları oynamanın iki yolu var. Birincisi Google Play Games kullanmak, ikincisi ise Android emülatörü kullanmak.


Google Play Games ile Android oyunları bilgisayarda oynama

Google Play bildiğiniz gibi Android işletim sisteminin resmi mağaza platformu. İçerisinde Android oyun, uygulama, film ve kitap gibi birçok içeriği bulmak mevcut. Google Play Games servisi de Play'e bağlı olarak geliştirilen bir oyun servisiydi. Oynadığınız Android oyunların tüm verileri, ilerlemeleriniz ve başarı sıralamanız gibi birçok detay Google Play Games'de saklanıyor. Yakın zamanda Google Play Games Windows bilgisayarları da desteklemeye başladı. Böylece Google Play Games üzerinden resmi olarak bilgisayarda Android oyunları oynamanın önü açılmış oldu.


Google tarafından atılan bu adım sonrasında Google Play Games sayesinde Android emülatörü olmadan Android oyunları bilgisayarda oynamak mümkün hale geldi. Peki nasıl?

 • İlk olarak, bilgisayarınızdan Google Play Games web sitesine gidin, Google Play Games uygulamasını bilgisayarınıza indirin ve kurun,
 • Google hesabınızla Google Play Games'e giriş yapın,
 • Artık hazırsınız. Hangi Android oyunu bilgisayarda oynamak istiyorsanız listeden seçin ve kurulumu yapın.

Hepsi bu kadar. Google Play Games ile Android oyunları bilgisayarda oynamaya başlayabilirsiniz. Oyunları donma ve takılma olmadan oynamak için bilgisayarınızın minimum sistem gereksinimlerine sahip olması gerekiyor. Aşağıdaki listede minimum sistem gereksinimlerini bulabilirisiniz:

 • Windows 10 (v2004) işletim sistemi,
 • 10 GB boş disk alanı,
 • IntelⓇ UHD Graphics 630 GPU veya eş değeri,
 • 4 çekirdekli CPU (işlemci),
 • 8 GB RAM,
 • Windows yönetici hesabı,
 • Donanım sanallaştırmanın aktif olması.

Eğer bilgisayarınız bu özellikleri karşılıyorsa Android oyunları takılmadan ve donmadan bilgisayarınızda oynayabilirsiniz.


Android Emülatörleri ile Android oyunları PC'de oynamak

Google Play Games dışında Android emülatörleri üzerinden de Android oyunları bilgisayarınızda oynayabilirsiniz. Nasıl yapacağınıza geçmeden önce emülatörlerle ilgili kısa bilgi verelim. Android emülatörler bilgisayarınızda sanal olarak çalışan yazılımlardır. Bu yazılımlar kendi içerisinde Android işletim sistemini çalıştırır. Bu da bize Android oyunları bilgisayarda oynama imkanı sağlar.


Piyasada birçok Android emülatör bulunuyor. Ancak Cepde ekibi olarak biz bu yazımızda en popüler ve en başarılı Android emülatörlerine yer verdik. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • BlueStacks,
 • LDPlayer,
 • NoxPlayer,
 • MEmu

Yukarıda belirttiğimiz gibi Android emülatörler elbette bu kadar değil. Bazı emülatörler yetersiz performans veriyor bazıları ise kendi oyunlarını baz alarak geliştiriliyor. Örneğin, PUBG Mobile bilgisayarda nasıl oynanır? başlıklı yazımızda verdiğimiz GameLoop Tencent yapımcısının ekosistemini baz alarak geliştirilmiş, bu nedenle diğer Android oyunlarda performans sorunu yaşanıyor. Bu nedenle bu tür sorunların olduğu emülatörleri listemiz dışında bıraktık. Şimdi yukarıda verdiğimiz emülatörleri sizlere kısaca tanıtmaya geçelim.


1. BlueStacks

Hem Windows hem de MAC işletim sistemi desteği bulunan BlueStacks en çok kullanılan Android emülatörleri arasında. Performans odaklı geliştirilen bu emülatör sayesinde oyun oynarken yüksek FPS almak mümkün. Ayrıca, desteklediği Android oyun sayısı da oldukça fazla. BlueStacks'ın sevmediğimiz özelliği ise Android oyunların performansını artırmak için bilgisayarın tüm kaynaklarını kullanması. Bu durum nedeniyle uygulama açıkken bilgisayarınız çok yavaşlıyor.


2. LDPlayer

LDPlayer kullanım kolaylığı ile dikkat çekmeyi başaran bir emülatör. Oyun desteği oldukça fazla. Ayrıca oyun severlerin sıklıkla kullandığı farklı özelliklere de sahip. Ekran görüntüsü alma, video kaydetme, gelişmiş klavye ayarlama desteği bu özelliklerin başında geliyor.


3. NoxPlayer

Windows ve MAC desteğine sahip olan bir diğer Android emülatör NoxPlayer. Dünya çapında milyonlarca kullanıcısı olan bu emülatör de hemen hemen her Android oyunu destekliyor. Bu nedenle de oldukça popüler. Ayrıca, LDPlayer gibi ekran görüntüsü ve ekran videosu kaydetme gibi sevilen özellikleri var. Ek olarak, APK desteği, sanallaştırma özelliği ve bilgisayar kaynaklarını düşük seviyede tüketme gibi özelliklerinin bulunduğunu da söyleyelim.


4. MEmu

MEmu, AMD ve Nvidia destekleyen başarılı bir Android emülatörüdür. Normalde diğer emülatörler de AMD ve Nvidia desteğine sahip. Ancak MEmu diğer emülatörlere göre bu iki sisteme sahip bilgisayarlarda daha performanslı çalışıyor. Klavye, fare ve gamepad desteğine sahip olan MEmu ayrıca Android'in KitKat ve Lollipop gibi düşük versiyonlarını da destekliyor.


Bahsettiğimiz bu dört emülatörün de kurulum ve kullanım mantığı aynı diyebiliriz. Emülatörleri web sitelerinden indirip kurduktan sonra Google hesabınızla oturum açmanız gerekiyor. Daha sonra emülatörler otomatik olarak destekledikleri her oyunu listeleyecek. Buradan oynamak istediğiniz oyunu seçin ve bilgisayarda Android oyun oynamanın keyfini çıkarın.


SIK SORULAN SORULAR
Google Play Games nedir?

Google Play Games, Android oyunları bilgisayarda oynamanızı sağlayan ve Google tarafından geliştirilen bir uygulamadır.

Google Play Games ücretli mi?

Hayır, Google Play Games ücretsizdir.

Google Play Games hangi oyunları destekliyor?

Asphalt 9, Top War, Bizim Çiftlik Sahil gibi popüler oyunların hepsi Google Play Games ile oynanabilir. Servisin desteklediği tam oyun listesi için web sitesini ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Android emülatörü nedir?

Android emülatörler, Android işletim sistemini temel alan ve bilgisayarınızda sanal bir alan oluşturan yazılımlardır. Bu sanal alan içerisinde Android işletim sisteminin fonksiyonları yer alır ve bu sayede Android oyunlar bilgisayarlarda oynanabilir.

Android emülatörler zararlı mıdır?

Hayır, bilindiği kadarıyla Android emülatörlerin yazılımsal olarak zararlı bir etkisi bulunmuyor.

Android emülatörler ücretli mi?

Burada paylaştığımız emülatörlerin hepsi ücretsizdir. Web sitelerinden ücretsiz bir şekilde indirebilir ve bilgisayarınıza kurabilirsiniz.

Bu ipucu işinize yaradı mı? İyi Kötü, geliştirilebilir