Bilinmeyen kaynaklara nasıl izin verilir? Detaylı anlatım

Android cihazınıza oyun veya uygulama yüklemek için bilinmeyen kaynaklardan dosya yüklemeye izin vermeniz gerekiyor. Peki bilinmeyen kaynaklara izin verme işlemi nasıl yapılır? Detaylı olarak anlatıyoruz.
Bilinmeyen kaynaklara nasıl izin verilir? Detaylı anlatım
30/09/2022 Nasıl yapılır? Android 2 kişi faydalı buldu 4657 kere okundu

Bilindiği gibi Android telefon ve tabletlere Google Play dışında yükleme yapmak için APK veya XAPK dosyalarının kurulması gerekiyor. Normalde güvenlik nedeniyle Google Play servisini kullanmak doğru olan yöntemdir. Ancak bunun dışında Cepde gibi güvenli ve doğrulanmış APK dosyaları sağlayan bir kaynaktan dosya indirdiyseniz, bu dosyayı kurmak için Android'in bilinmeyen kaynaklara izin verme özelliğini açmanız gerekiyor. Bu yazımızda detaylı bir şekilde güvenli kaynaklara nasıl izin verileceğini anlatıyoruz.


Bilinmeyen kaynaklar ya da bilinmeyen uygulamalar nedir?

Bugün milyonlarca kullanıcısı olan Android işletim sistemi Google tarafından piyasaya sunulmuştu. Zaman içerisinde Android Google servislerine bağlı olacak şekilde gelişmeye devam etti ve günümüzdeki yaygınlığına kavuştu. Özellikle Google Play servisleri söz konusu olduğunda aklımıza hemen oyun ve uygulama yükleme gelir. Başka bir ifadeyle, Google Play, aslında Android'in resmi mağaza uygulamasıdır. Bu nedenle Google Play dışından bir oyun ve uygulama yüklemek isterseniz, bu oyun ve uygulamanın kaynağı bilinmediği için 'bilinmeyen kaynaklar' olarak ifade edilir.


Android sisteminde bu özelliğe "Bilinmeyen kaynaklardan indirilen uygulamaları yükle" adı veriliyor, ancak bilinmeyen kaynaklar ifadesi mobil cihazın markasına göre değişiyor. Örneğin, Samsung "bilinmeyen uygulamaları yükle" olarak ifade ederken, Huawei ise "harici kaynaklardan uygulama yükleme" ifadesini kullanıyor. Benzer şekilde Xiaomi markasında da buna yakın bir ifade var. Bu durum bize özelliğin farklı olduğunu vurgulamıyor. Normalde hepsi aynı özellik, sadece yazılan cümleler farklı.


Bilinmeyen kaynaklara izin verme

Bilinmeyen kaynaklara izin verme işlemi Android cihazların markasına göre değişebiliyor. Huawei cihazlarda güvenlik, Xiaomi cihazlarda gizlilik, Samsung cihazlarda ise güvenlik menüsünde yer alıyor. Genel olarak her cihazın gizlilik ve güvenlik menüsü olduğu için aşağıdaki adımları takip ederek bilinmeyen ya da harici kaynaklara izin verme işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz:

 • Telefon ya da tabletinizin genel 'Ayarlar'ına girin,
 • Ayarlar ekranında 'Güvenlik' seçeneğine dokunun,
 • Güvenlik ekranına girdiğinizde "bilinmeyen uygulamaları yükle" ya da "bilinmeyen kaynaklardan dosya yükle" seçeneğine dokunup yeşile döndürdüğünüzde izni vermiş olacaksınız.

Bu adımları genel olarak bir Android cihazda olması gereken yöntem olarak düşünebilirsiniz. Bunun dışında Huawei, Samsung ve Xiaomi cihazlarda bilinmeyen kaynaklar için farklı yollar bulunuyor. Aşağıdan telefonunuzun markasına göre verdiğimiz adımları bulabilirsiniz.


Samsung için bilinmeyen uygulamaları yükle izni verme

 • Samsung cihazınızın ayarlarına giriş yapın,
 • 'Biyometrik veriler ve güvenlik' seçeneğini bulup girin,
 • Açılan ekranın alt kısmında 'bilinmeyen uygulamaları yükle' menüsünü göreceksiniz. Buraya dokunun ve açılan uygulama listesinden izin vermek istediğiniz uygulamayı seçin.

Xiaomi için bilinmeyen kaynaklara izin verme

 • Xiaomi marka telefon ya da tabletin ayarlarına girin,
 • 'Şifre ve güvenlik' menüsüne dokunun,
 • Açılan ekranda 'özel uygulama erişimi' ya da 'özel izinler' seçeneğini göreceksiniz, hangisi çıkarsa ona dokunun,
 • Karşınıza çıkan seçenekler arasında 'bilinmeyen uygulamaları yükle' seçeneğini bularak istediğiniz uygulamaya izin verin.

Huawei için harici kaynaklardan dosya yükleme izni verme

 • Huawei cihazınızın ayarlarına giriş yapın,
 • Güvenlik menüsüne girin ve 'diğer ayarlar' seçeneğine dokunun,
 • Son olarak 'harici kaynaklardan uygulama yükle' menüsüne giriş yapın ve izin vermek istediğiniz uygulamanın ayarını değiştirin.

Android telefon ya da tabletinizin markası ne olursa olsun, bu özelliği bulmak için cihazınızın ayarlarına girin ve en üstteki arama kısmına 'yükle' kelimesini yazın. Arama sonuçlarında ilgili özelliği göreceksiniz.


Bilinmeyen kaynaklara izin vermek cihaza zarar verir mi?

Genel olarak hayır. Ancak bu seçenek güvenlik nedeniyle her Android cihazda kapalı olarak gelir. Bunun sebebi, cihazınıza yükleyeceğiniz oyun ve uygulamanın virüs veya truva atı gibi yöntemleri kullanarak güvenliğinizi riske atmasını engellemektir. Ancak, bu sorunu genel olarak güvenli ve doğrulanmış imzaya sahip APK dosyalarında yaşamanız mümkün değil. Cepde ekibi olarak güvenliğinize önem veriyoruz. Bir APK dosyasını paylaşmadan önce virüs taraması yapıyor ve sertifikasının doğru imzalanıp imzalanmadığını sorguluyoruz. Ayrıca, APK dosyasının güvenli olduğunu doğrulayan imzayı da indirme sayfasında paylaşıyoruz. Bu nedenle sitemizden indireceğiniz APK dosyalarının tamamen güvenli ve orijinal olduğundan emin olabilirsiniz.

Bu ipucu işinize yaradı mı? İyi Kötü, geliştirilebilir