Facebook profil kilitleme nedir, profil nasıl kilitlenir?

Meta şirketi Facebook kullanıcıları için profil kilitleme isimli yeni bir gizlilik özelliği kullanıma sundu. Bu yazımızda profil kilitleme ile ilgili tüm detayları sizin için yazdık.
Facebook profil kilitleme nedir, profil nasıl kilitlenir?
16/10/2022 Nasıl yapılır? Uygulama 2 kişi faydalı buldu 430 kere okundu

Her gün milyonlarca insanın kullandığı sosyal medya platformu Facebook kullanıcılarının güvenliği ve gizliliğini sağlamak için yeni özellikleri devreye alıyor. 2021 yılında kullanıma sunduğu 'Facebook koruması' ve 'profil kilitleme' kullanıcıların gizliliğine yönelik geliştirilen iki önemli özellik olarak öne çıktı. Bu iki özellik arasında, ‘Facebook Koruması’ gazeteciler, hükümet yetkilileri, hak savunucuları gibi daha çok tanınmış kişileri kapsıyor ve bu kişilerin iki faktörlü kimlik uygulamasını zorunlu tutarak programa kayıt olmasını zorunlu tutuyor. 'Profil Kilitleme' özelliği ise Facebook'ta kayıtlı tüm kullanıcılar için geçerli oldu. Cepde.net ekibi olarak bu yazımızda herkesin kullanabileceği profil kilitleme özelliği nedir ve profil nasıl kilitlenir detaylı olarak yazdık. Eğer profilinizi kilitlemek istiyorsanız yazıyı okumaya devam edin.


Facebook profil kilitleme nedir?

Facebook Profil Kilitleme özelliği aslında paylaştığınız içeriklerin arkadaşınız olmayan kişilere kısıtlı görünmesini sağlayan bir özellik. Profil kilitleme özelliğini etkinleştirdiğinizde ne olur? Kullandığınız profil fotoğrafı, kapak fotoğrafı, gönderiler, fotoğraflar ve hikayeler gibi kişisel tüm paylaşımlarınız arkadaşınız olmayan kişiler tarafından görülemez. Dolayısıyla, daha önce ‘herkese açık’ biçimde yaptığınız tüm gönderileriniz ‘sadece arkadaşlar’ olarak değişir. Sadece hakkında kısmındaki bilgilerinizin bir kısmı arkadaşınız olmayan kişiler tarafından görülebilir. Sonuç olarak, yapılan bu değişiklikler sayesinde profilinizin gizliliğini artırmış olursunuz.


Profil Kilitleme Nasıl Yapılır?

Profil kilitleme özelliğini aktifleştirmek için aşağıdaki adımları sırayla uygulayabilirsiniz:

  1. Facebook uygulamasını açın ve Facebook hesabınıza giriş yapın,
  2. Facebook profilinize girin,
  3. Adınızın altında yer alan, profil düzenle sekmesinin yanındaki üç nokta () görseline tıklayın,
  4. Açılan kutucuktan ‘Profili Kilitle’ kısmına tıklayın,
  5. Açılan pencerede ‘Profilini Kilitle’ butonuna tıklayarak Facebook Profil Kilitleme işlemini onaylayın.


Belirtilen tüm bu adımları tamamladıktan sonra, profilinizi görüntülediğinizde mavi bir rozet ile karşılaşacaksınız ve bu rozet arkadaşınız olmayan kişiler tarafından da görülür nitelik taşıyacaktır. Bu ise Facebook Profil Kilitlemenin başarıyla tamamlandığını ve profilinizin kilitlenerek güvence altına alındığını göstermektedir. İşlemlerin ardından sizinle arkadaş olmayan kişiler tarafından kullanıcı adıyla aratıldığınız takdirde, kişi hesabınıza girdiğinde 'X kişisi kendi profilini kilitledi' olarak bir yazıyla karşılaşacaktır. Aynı zamanda, arkadaşınız olmayan biri, profil fotoğrafınızı veya kapak fotoğrafınızı görmek için görsellere tıklasa da yine aynı bildirimle karşılaşacak ve içerikleriniz tam boyutlu olarak açılmayacaktır.


Facebook profil kilidi nasıl açılır?

Facebook profilinizi daha önce kilitlediyseniz ve artık bu kilidi kaldırmak yani açmak isterseniz aşağıdaki adımları takip edin:

  1. Facebook hesabınıza giriş yapın,
  2. Facebook profilinize girin,
  3. Adınızın altında yer alan, profil düzenle sekmesinin yanındaki üç nokta () görseline tıklayın,
  4. Açılan kutucuktan 'Profilin Kilidini Aç' kısmına tıklayın,
  5. Açılan pencerede ‘Kilidi Aç’ butonuna tıklayın ve ardından açılan pencerede 'Profilinin Kilidini Aç' butonuna tıklayarak kilit açma işlemini onaylayın.


Facebook hesabınızın gizliliğini ve güvenliğini garanti altına almak için hesap ayarlarınızı belirli aralıklarla doğrulamayı unutmayın. Bunun dışında son olarak hesap güvenliği için hesap şifrenizi mutlaka kimsenin tahmin edemeyeceği şekilde oluşturun.

Bu ipucu işinize yaradı mı? İyi Kötü, geliştirilebilir