Instagram keşfete nasıl düşülür? Keşfete düşme ile ilgili her şey

Instagram Keşfet özelliği ile milyonlarca insana ulaşabilir ve takipçi kitlenizi genişletebilirsiniz. Bu yazımızda Instagram keşfete düşme ile ilgili bilinen yöntemleri ve detayları yazdık.
Instagram keşfete nasıl düşülür? Keşfete düşme ile ilgili her şey
02/10/2022 Nasıl yapılır? Uygulama 8 kişi faydalı buldu 393 kere okundu

Türkiye’nin en çok kullanılan ikinci sosyal medya platformu olan Instagram, bünyesinde barındırdığı özellikler sayesinde kullanıcıların müdavim olduğu bir sosyal mecra olmaya devam ediyor. Bu özellikler arasında da son dönemlerde kullanıcıların etkileşimlerini artırmak için bir fırsat olarak gördüğü Instagram Keşfet oldukça popüler hale geldi. Dolayısıyla, Instagram keşfete nasıl düşülür, instagram keşfet nedir, keşfete düşme yöntemleri, Instagram keşfete düşme etiketleri neler gibi birçok soru insanların ilgi alanına girdi. Cepde ekibi olarak bu soruların cevaplarını detaylı bir şekilde paylaşıyoruz. Bunun ışında hastagh nasıl yapılır, instagram keşfet özelliğinde hashtag'in önemi nedir gibi bonus bilgileri de yazımızda bulabilirsiniz.


Instagram Keşfet nedir?

Instagram Keşfet, instagram algoritmasına bağlı olarak, kişilerin uygulama içerisindeki hareketlerine, hangi içeriklere etkileşim gösterdiğini inceleyerek aslında kişiye özel oluşturduğu içeriklerle karşılaşmasını sağlayan bir servis. Keşfet kısmında insanların karşısına çıkan bu gönderilerin temelinde ise beğendikleri ya da takip ettikleri hesapların gönderilerine yakın, yüksek etkileşimli içerikler olması yatar. Tabi burada instagram algoritmasını da doğru analiz edebilmek önemlidir. Çünkü, Instagram’da markalaşmak ve popülarite kazanarak öne çıkmak isteniyorsa, Instagram’ın algoritmasına uyulması gerekiyor. Bu kapsamda, Instagram en çok etkileşim alan gönderiler arasında en yeni olanlarına öncelik verir. Bunun sebebi de en yeni ve en ilginç gönderiyi kullanıcısına sunmak istemesi. Algoritmanın, kullanıcıların hareketlerinde takip ettiği en önemli şeyler ise ilgi alanları, etkileşim, zaman ve kullanım sıklığıdır. Buna bağlı olarak, keşfette gördüğünüz şeyleri Instagram'daki tüm hareketlerinizin bir bütünü olarak nitelemek doğru olacaktır.


Instagram keşfete düşme yöntemleri

Daha öncede bahsettiğimiz gibi keşfet sekmesi, kullanıcıların daha fazla kişiye ulaşarak takipçilerini artırabilmesi ve takipçi kitlesini genişletebilmesi noktasında kullanıcılar için çok önemli bir bölümdür. Yani, hedef aldığı kitleyi arttırmak isteyen birinin Instagram keşfete düşmesi kişinin hedefine ulaşmasını kolaylaştırmaktadır. Keşfete düşmenin kesin kurallara sahip olmaması da kullanıcılara Instagram keşfete nasıl düşülür? Sorusunun cevabını aramaya yönlendiriyor.


Keşfete düşme yöntemi birçok farklı değişkene sahip olsa da genel çerçevede ilk dikkat edilmesi gereken kaliteli içerik oluşturabilme ve etkileşimi sağlayabilmedir. Burada da paylaşımın yapıldığı ilk an önem taşımakta çünkü, instagram paylaşılan gönderiyi gözlemleyerek, ilk 1 saat içerisinde aldığı etkileşime dikkat ediyor. Buna göre gönderinin, hangi kullanıcıların keşfet bölmesinde yer alacağını belirliyor. Bu da içerikte aslında kimi hedef aldığınızı bilmekten geçiyor.


cepde.net olarak keşfete düşme olasılığını artıran önemli maddeleri sizin için inceledik ve yazdık. Bu yazıyı okumaya devam ederek Instagram keşfete çıkmak için önemli olan maddeleri görebilirsiniz.


1) Düzenli paylaşım yapmak

Bir hesabın sürekli kendini güncel tutması keşfete düşmesindeki en önemli etkenlerden biri. Buna bağlı olarak, paylaşım istikrarını sağlayarak kendini canlı tutması gerekmektedir. Ayrıca instagram içinde istikrarlı olan hesap keşfete düşme olasılığını arttırır bir nitelik taşır. Çünkü, instagram algoritmasına bağlı olarak, Instagram’in her gün aynı saatlerde ve aynı sayıda gönderi paylaşan hesapları istikrarlı olarak nitelendirmesi, bu hesapların öne çıkmasını sağlamakta. Bunun için hesabımızın kategorisini ve takipçilerimizin aktif olduğu saatlere göre bir düzen belirleyerek paylaşımlar yapılmalı.


2) Kaliteli gönderiler oluşturmak ve ilgi çekecek içerikler bulmak

Paylaşılan gönderinin içeriğinde ki konunun ilgi çekici olması instagram keşfete düşme yöntemlerinde size fayda sağlayacak bir diğer adım. Özellikle fazla takipçi sayısına sahip büyük hesapların oluşturduğunuz paylaşımı beğenmesi, o gönderiye yorum yapması, beğendiği ya da ilgisini çeken gönderinizi kendi sayfasında paylaşması etkileşimi artırmada büyük bir yer tutuyor. Öncelikle Instagram sayfanız ya da profiliniz hangi alana hitap ediyor olursa olsun; kaliteli, dikkat çekici, merak uyandırıcı olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra gönderinizin başka kişilerle de paylaşılacak kadar yönlendirici, yani paylaşmayı teşvik edici nitelik taşıması kilit nokta. Çünkü, gönderiniz başka kişilerin hayatlarında bir karşılık bulmalı ve gören kişi o paylaşıma ya başkasını etiketlemek istemeli ya da bu gönderinizi başkasına göndermek istemeli. Eğer bunu sağlayacak kalitede içerik bulabilirseniz hem gönderinizin etkileşimi yüksek olur hem instagram takipçi sayınızdaki artışa paralel olarak keşfete düşme ihtimalinizi artırır.


3) Instagram gönderiniz altına yapacağınız açıklama

Belirlediğiniz içeriğin konusunun ne olduğu gönderideki anlatılanlarla alakalı olarak detaylı açıklamayı mutlaka posta eklemelisiniz. Burada önemli olan şey ise açıklamanızın ayrıntılı fakat yeterli olabilme kriterini belirleyebilmenizdir.


Açıklamayı yazarken şunu unutmamalısınız ki gönderiyi gören kişi ilk etapta sadece birkaç kelime görecek ve gördüğü şeye bağlı olarak ‘devamını oku’ kısmına tıklayacak. Bundan sonrada beğenmeye, yorum yapmaya, paylaşmaya ya da daha sonrasında tekrar bakmak için kaydetmeye karar verecek. Bunun için:

  • Okuyucuyu gereksiz bilgiye boğmamak,
  • Dikkat çekici olana yer vermek,
  • Etkili bir giriş cümlesi yazarak insanları açıklamanın tamamını okumaya teşvik etmek önemlidir.


4) Etiket (hashtag) kullanmak

İnstagram keşfet bölümünün belki de en önemli kilometre taşı hastagh, yani oluşturacağımız etiketlerdir. Özellikle doğru popüler etiketlerin kullanımı hem keşfete düşmenin hem de instagram takipçi sayısı arttırmada önemli bir kriter niteliğinde. Burada dikkat edilmesi gereken oluşturacağınız etiketin açıklamadan ziyade yorum olarak atılan etiketin daha fazla katkı sağlamasıdır.


Öncelikle hastagh nasıl yapılır, nasıl yazılır merak edebilirsiniz. Teknik olarak telefon veya tabletinizin klavyesinin sol alt kenarında ?123 gibi bir düğme vardır. Bu düğmeye dokunarak # sembolünü listeden bulabilirsiniz. Bilgisayarda ise ctrl ve alt düğmelerine basılı tutarak 3 rakamına bastığınızda # simgesi yazılır. Bu işarete bitişik olarak yazacağınız her şey sosyal medyada hashtag, etiket olarak ifade edilmektedir. Hashtag’lerin işlevi ise Instagram’da gönderinizin sadece takipçi listesiyle sınırlı kalmamasını ve paylaşımlarınızın daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlamasıdır.


Daha geniş bir örnekle açıklayalım; düğün aşamasında olan bir kadın kullanıcıyı düşünün. Düğün hazırlıkları sırasında yaşayacağı süreç içerisinde bu kullanıcı, düğün hazırlığı kapsamında internette birtakım aramalar yapacaktır (gelinlik, eşya vs. gibi). Kullanıcının instagram arama butonundan gelinlik aratması sonucu, üstte başlıca, hesaplar, ses, etiketler ve yerler seçenekleri çıkacaktır. Burada, sonuç sayfasındaki Başlıca kısmında karşılaştığı içerik gösterim sayısı fazla olan ve keşfete düşmüş içeriklerden oluşacaktır. Etiket seçeneğine tıkladığında ise o hashtag ile ilgili olan öne çıkan içeriklerle karşılaşacaktır. Dolayısıyla, kadın burada beğendiği içeriği kaydedecek, arkadaşlarıyla gönderiyi paylaşarak etkileşimi sağlayacak ve sonrasında ya isteğine yönelik fikir oluşturmak ya da satın almak için sayfayı takibe geçecek. Instagram algoritması ise bu kullanıcının keşfet bölümüne genellikle bu tarzda gönderiler sunmaya başlayacaktır. Sonucunda, hem gönderi sahibi kullanıcının popülaritesi artmış olacak hem de instagram üzerinden e-ticaret ile uğraşıyorsa kazancını etkileyecektir.


Genel bir şekilde ifade etmek gerekirse hashtag, hitap ettiğiniz kitleye odaklanmalı. Verdiğimiz düğün örnek için #bridal #bridaldress #wedding #gelinlik #gelin #gelinlikmodelleri #kesfet #turkiye vb. hashtag’ler bulunmaktadır. Görüldüğü üzere, hashtagi oluştururken olabildiğince tek kelime ve en genel kullanılan kelimenin yazılması önem taşıyor.


Hitap edeceğiniz kitleyi belirlemeden bir etiket kullanımı yapmak istediğinizde de yine en genel kelimeleri kullanmaya dikkat etmekte fayda var. Genel olarak nitelediğimiz, yani en çok kullanılan #love, #instadaily, #instafollow, #nature, #summer, #funny, #fitness, #fashion gibi hashtag’ler bu konuda size yardımcı olacaktır.


Hashtag oluştururken doğru bilinen bazı yanlışlardan da söz etmek gerekiyor. Bu yanlışların başında oluşturulan gönderinin altına #begen, #takipet gibi hashtag’lerin kullanımıdır. Bu tarzdaki etiketleri kullanmanızın sizlere bir faydası maalesef ki olmuyor, çünkü algoritma tarafından direk spam sayılıyor. Dolayısıyla bu tarz kullanımlardan kaçınmanızı öneririz.


5) Keşfete düşme saatleri (Keşfete düşmek için doğru zamanlama önemlidir)

Instagram için analizler yapan çeşitli istatistik firmaları Instagram'da en doğru zamanlama ne zamandır sorusunun yanıtını şu şekilde veriyorlar:

  • Sabah 07.00 - 09.00 saatleri arası,
  • Öğlen 11.00 - 14.00 saatleri arası,
  • Akşam 17.00 - 19.00 saatleri arası,
  • Gece 22.00 - 01.00 saatleri arası.

Dikkat ederseniz verilen bu saatler Instagram'ı kullanan insanların işe/okula gittiği, kahve/yemek molası verdiği ya da olası dinlenme zamanlarına denk geliyor. Dolayısıyla, bu saatler arasında yapacağınız gönderi paylaşımları etkileşimi yoğunlaştırarak gösterim oranının yüksek seviyelere çıkmasını sağlıyor. Tabii ki bu veriler analiz şirketleri tarafından genellenmiş istatiksel verilerdir. Eğer kendi kitlenizin Instagram'ı kullandığı saatlerle ilgili kesin bir bilgiye ulaşmak istiyorsanız, Instagram hesabınızı işletme profiline döndürerek takipçi kitlenizi analiz edebilirsiniz.


6) Instagram’da Gönderinize Gelen Yorumların Önemi

İnstagram gönderimde birçok yorum var ama neden istediğimi elde edemiyorum diyorsanız, şunu bilmelisiniz ki instagram algoritması 1-2 kelimeden oluşan kısa yorumları çoğu zaman olumlu değerlendirmiyor, hatta bazen spam olarak algılayabiliyor. Bu nedenle, gönderinize gelen yorumların hem en az 3-4 kelimeden oluşması hem de emoji içermesi Instagram keşfete çıkmak için önem taşımaktadır. Takipçilerin bu kritere uygun yorum yapması için Influencer'ların belirlediği strateji ise gönderinin altına açıklama postunu girdikten sonra kayda değer bir soru sorarak, gönderiyi görenlerin içeriği dikkate alacak bir yorum yapmasını sağlamak. Yorum açısından görünürlüğü sağlayan bir diğer strateji ise kullanıcıların büyük sayfaların gönderilerine yorum yaparak kendilerini göstermesi ve büyük sayfalardan yorum almasıdır.


7) Video paylaşımı keşfete daha hızlı düşmenizi sağlar

Instagram'ın sürekli kendini güncelleyen bir uygulama olduğu aşikar. Bu nedenle, algoritma uygulamadaki yeni çıkan özelliklerle oluşturulmuş videoları algılayarak bunları öne çıkardığı biliniyor. Örneğin, Instagram’ın bir özelliği olan IGTV’de video paylaşmak, keşfete düşmeyi kolaylaştırabilir. Bunun haricinde TikTok video paylaşımları, dönemsel olarak kitle tarafından kabul gören sevilen şarkılara yönelik içerik oluşturmada keşfete düşmeyi kolaylaştırmakta.


Keşfete düştüğünüzü nasıl anlarsınız?

Öncelikle hesabınızın bir işletme hesabı olarak açılıp açılmadığını kontrol etmelisiniz. Şayet hesabınız bir işletme hesabı değilse bunu anlamanız güçlük taşır, bu sebeple hesabınızı instagram ayarlar kısmından işletme hesabına geçirmelisiniz. Çünkü, Instagram’ın bu özelliği daha önce de bahsettiğimiz üzere gönderinizin etkileşimlerinin nereden geldiğini sizlere sunmakta.


Eğer hesabınızı işletme hesabına geçirmeden kullanmak isterseniz, bunu teknik veya nesnel bir şekilde öğrenmekten ziyade diğer paylaşımlara kıyasla etkileşim oranının fazlalığı, takipçi sayısındaki artışı gözlemleyerek keşfete düştüğünüzü fark edebilirsiniz.


Instagram Keşfete Düştükten Sonra Ne Yapılmalı?

Tıpkı keşfete düşmek için anlattıklarımız gibi burada da keşfete düştükten sonra yapacaklarınızın en önemli yine içerik oluşturma ve sürekli paylaşım yapmak. Bir kere keşfete düşen gönderiniz anlık olarak tekrar keşfette çıkma olasılığını kaybedebilme özelliği de taşımakta. Bunun için dikkat edilmesi gereken ise gönderideki yorum ve beğeni sayısının artışını kaybetmemekten geçmekte.

Bu ipucu işinize yaradı mı? İyi Kötü, geliştirilebilir