Minecraft multiplayer (çok oyunculu) nasıl oynanır?

Minecraft Pocket Edition'u multiplayer ve çoklu server ile oynamak artık çok kolay. Detaylar için ipucumuzu okuyun.
Minecraft multiplayer (çok oyunculu) nasıl oynanır?
27/10/2016 Nasıl yapılır? Android Oyun 2517 kişi faydalı buldu 147591 kere okundu

Popüler piksel oyunu Minecraft Pocket Edition, çoklu oyuncu (multiplayer) desteği sayesinde milyonlarca oyuncuyu bir araya getirmeyi başardı. Minecraft'ın v0.14.0 ve daha üstü bir sürümüne sahipseniz ve multiplayer modunda oynamak istiyorsanız aşağıda anlatacağımız adımları uygulayabilirsiniz.


Minecraft Pocket Edition'u multiplayer oynamak için iki yol mevcut. Birincisi yol, oyuna katılmak istediğimiz serverı ekleme yöntemi; ikincisi ise Minecraft harici uygulamalar aracılığıyla oynama yöntemi.


Birinci yol: Minecraft server ekleme:

  1. İlk önce cihazınızda yüklü olan Minecraft PE ayarlarına girerek Multiplayer menüsü altındaki ayarların açık olup olmadığınu kontrol edin. Eğer bu ayarlar kapalıysa, açık durumuna getirin.
  2. Ana ekrana dönerek 'Play' butonuna tıklayın,
  3. Karşınıza dünya oluşturma ekranı gelecek. Siz daha önce diğer oyuncular tarafından oluşturulan Minecraft serverlarına katılacağınız için bu ekranda üçüncü sekme olan 'Friends'e dokunun,
  4. Friends sekmesi içerisinde 'Add Friend' butonunun yanındaki 'Server' butonuna dokunun,
  5. Karşınıza gelecek ekranda katılmak istediğiniz serverın ismi ve IP adresini yazacağınız alanlar gelecek. Bu alanları eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurarak 'Add Server' butonuna dokunun.
  6. Tüm işlemleri başarıyla tamamladıktan sonra 'Worlds' sekmesine geri döndüğünüzde eklediğiniz serverın listelendiğini göreceksiniz. Server ismine dokunarak oyuna giriş yapabilirsiniz.


İkinci Yol: Ek Minecraft Araçları

Multiplayer Master for MCPE uygulaması Minecraft için oluşturulan birçok serverı görüntülemenizi sağlıyor. Uygulama içerisinde listenen serverlardan bir tanesine katılarak Minecraft'ı çok oyunculu oynayabilirsiniz.


Minecraft Pocket Edition'a ekleyeceğiniz multiplayer serverlar oyuncu sınırına veya kayıt işlemine sahip olabilir. Kayıt işlemini yapmazsanız oyuna başlayamıyorsunuz. Kayıt olmak için oyuna girdikten sonra komut satırını açın ve /register yazarak gönderin. Kayıt olma sırasında önemli olan nokta, şifrenizi örnekteki gibi mutlaka parantez içerisinde yazmanız.

Bu ipucu işinize yaradı mı? İyi Kötü, geliştirilebilir