Paket ayrıştırma sorunu ve çözüm yolları

Android paket ayrıştırma hatası birçok kişi için büyük sorun. Bu ipucumuzda ayrıştırma hatası çözümlerini detaylı bir şekilde açıkladık.
Paket ayrıştırma sorunu ve çözüm yolları
24/12/2016 Nasıl yapılır? Android 1 kişi faydalı buldu 3719 kere okundu

Android sistemli telefon veya tabletinize Google Play dışından APK yüklemeye çalışıyorsanız 'paket ayrıştırma sorunu'yla mutlaka karşılaşmışsınızdır. Oldukça sinir bozucu olan bu hatanın birçok sebebi var ve birkaç tane çözüm yolu bilinse de kesin bir çözümü maalesef bulunmuyor. Aşağıda bu hatanın başlıca sebeplerini ve çözümü için bazı yöntemleri anlattık. Bu maddeleri göz önüne alarak hatayla neden karşılaştığınızı öğrenebilirsiniz.


  1. Android sürümünüz yüklemeye çalıştığınız APK'nın desteklediği sürüm ile uyumlu olmayabilir: En yaygın sebep olarak karşımıza bu çıkıyor. Uygulama geliştiricileri, geliştirme sürecinde uygulamanın özelliklerini destekleyen Android sürümünün çekirdek özelliklerine göre sürüm kısıtlaması getirdiği için her uygulama tüm Android sürümlerinde çalışmaz. Örneğin, Android 4.4 Kitkat sürümüne sahip telefonunuza Android'in en az 5.0 Lollipop sürümünü gerektiren bir uygulamayı kurmanız mümkün değil. Bu nedenle indirdiğiniz APK dosyasının cihazınızda yüklü olan Android sürümüyle uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Eğer uyumlu değilse bu sorunun tek çözümü, Android sürümünüzü yükseltmek.
  2. Telefon veya tabletinizin donanım özellikleri (işlemci, grafik işlemcisi, RAM vb.) yüklemeye çalıştığınız oyun veya uygulama için yetersiz olabilir: Bazı uygulamalar, özellikle oyunlar, yüksek performans gösteren işlemci (CPU) ve grafik işlemcisi (GPU) isteyebiliyor. Dosyayı kurmaya çalıştığınız akıllı cihaz, uygulamanın çalışabilmesi için gerekli olan donanımlara sahip değilse yapabileceğiniz hiçbir şey yok.
  3. Üçüncü taraf güvenlik (antivirüs vb.) uygulaması kullanıyorsanız APK dosyası güvenlik taraması sırasında bozulmuş olabilir: Antivirüs programları internetten dosya indirirken cihazınıza virüs bulaşmaması için dosya taraması yaparlar. Bu tarama sırasında program dosyadan şüphelenerek dosyayı çalışamaz hale getirebilir. Eğer dosyayı indirdiğiniz web sitesine güveniyorsanız, antivirüs ve diğer güvenlik uygulamalarını devre dışı bırakarak indirme işlemini tekrarlayabilirsiniz.
  4. APK dosyası eksik indirilmiş veya bozuk olabilir: İndirme işlemi sırasında birkaç saniyelik bağlantı sorunları yaşansa bile dosya eksik indirilmiş olur. Bağlantı sorunu düzeldikten sonra dosyayı yeniden indirerek bu sorunu aşabilirsiniz. İndirme işlemi sorunsuz gerçekleştiği halde 'paket ayrıştırma sorunu' yaşıyorsanız dosya yanlış paketlenmiş olabilir. Yanlış paketlenmiş APK dosyasını geliştirme yazılımlarına sahip olmadan düzeltmek pek mümkün değil. Bu nedenle dosyayı alternatif web sitelerinden indirmeyi deneyebilirsiniz.
Bu ipucu işinize yaradı mı? İyi Kötü, geliştirilebilir