Vodafone internet ayarları nasıl yapılır? (Detaylı anlatım)

Vodafone internet ayarlarınız bozuldu ve internete giremiyor musunuz? Bu yazımızda sizin için Vodafone internet ayarları nasıl yapılır, detaylı bir şekilde anlattık.
Vodafone internet ayarları nasıl yapılır? (Detaylı anlatım)
29/03/2023 Nasıl yapılır? Android iOS 2 kişi faydalı buldu 749 kere okundu

Hangi GSM abonesi olursanız olun internet ayarlarının doğru yapılmış olması verimliliği ve internet kalitesini artırıyor. Bu yazımızı Vodofone aboneleri için, Vodofone internet ayarları nasıl yapılır? sorusunu cevaplamak için cepde.net ekibi olarak yazdık. Vodafone hattınız varsa internet ayarlarını yapmak için üç farklı seçeneğiniz var. Bu seçeneklerin hepsini detaylı bir şekilde yazdık, ayarlarınızı ister manuel isterseniz de otomatik olarak yapabilirsiniz. Tercih size kalmış. Ek olarak, Android ve iOS işletim sistemlerinde internet ayarları farklı şekillerde yapılıyor. Bu nedenle her iki sisteme göre anlatım yaptık. Kullandığınız cihazın işletim sistemi hangisiyse ayarları ona göre yapabilirsiniz.


Mobil cihazınızı aldığınızda genel olarak cihaz ayarları otomatik olarak yapılı gelir ve bu da sonradan yapılacak internet ayarı değişikliğinde cihazınızın internete bağlanmasını etkileyecek şekilde hatalara sebep olmaktadır. Dolayısıyla sorunsuz bir internet erişimi için cihazınızın internet ayarları eksiksiz olarak yapılmalıdır.


Android cihazlarda Vodafone internet ayarları nasıl yapılır?

Android cihazlarda Vodofone İnternet Ayarlarını manuel, yani elle yapmak için;

 • Telefonunuzun ayarlar menüsüne girin,
 • Bağlantılar kısmında Mobil Ağlara dokunun,
 • Ardından 'Mobil Veri' > Erişim Noktası Adları menüsüne dokunun.
 • Açılan sayfada cihazınızda geçerli olan Vodafone internet ayarı isimli bir seçenek göreceksiniz. Eğer internet bağlantınız hatalı ise bu ayarı silin. Daha sonra, Ekle seçeneğine basarak internet ayarlarını yeniden yapacağınız sayfaya gidin.

Yeni APN, yani Erişim Noktası Adları ekleme sayfasında karşınıza bazı seçenekler çıkacak. Bu seçenekleri aşağıda verdiğimiz şekilde doldurun. Yazarken büyük-küçük harfleri dikkate almanız gerekiyor, aksi halde ayarlar geçerli olmayacaktır.

 • İsim: Vodafone internet
 • Parola: Vodafone
 • Kullanıcı adı: Vodafone
 • MNC: 02
 • MCC: 286
 • APN tipi: default
 • APN Protokolü :IPv4/IPv6 ya da IPv4
 • APN Dolaşım Protokolü :IPv4/IPv6 ya da IPv4
 • Kimlik doğrulama türü: Burada varsa CHAP veya PAP seçilmeli, yoksa da “Yok” seçeneği tercih edilmelidir.

Belirttiğimiz ayarları girdikten sonra kaydet butonuna basarak ayarlarınızı kaydedin. Yaptığınız bu ayarları kaydettikten sonra telefonunuzu yeniden başlattığınızda internet ayarınız tamamlanmış olacaktır.


iOS (iPhone ve iPad) cihazlarda Vodafone internet ayarları

iOS işletim sistemine sahip iPhone ya da iPad cihazlarda internet ayarını şu adımları takip ederek yapabilirsiniz:

 • Ayarlar menüsüne girin,
 • Hücresel seçeneğini seçin,
 • Açılan sayfada Kişisel Erişim Noktası ya da Hücresel Veri menülerindeki APN seçeneğine dokunun

Karşınıza internet ayarları yapacağınız bölüm gelecek. Aşağıdaki bilgileri ilgili yerlere yazarak ayarları yapabilirsiniz:

 • APN : İnternet
 • Kullanıcı Adı : vodafone
 • Parola : vodafone

Bu bilgileri eksiksiz olarak yazdığınızda iPhone vodafone internet ayarları yapılmış olacak. Eğer ayarları yapmanıza rağmen internet bağlantısında sorun yaşarsanız cihazınızı kapatıp yeniden açmayı deneyin.


Vodafone internet ayarları - Diğer yöntemler

Yukarıda internet ayarlarını elle yapma yöntemlerini anlattık. Bu bölümde ise ayarları otomatik olarak yapılandırma yöntemlerine yer veriyoruz. İnternet ayarlarını otomatik olarak yapmak isteyenler için kısa mesaj yolu, Vodofone Müşteri Hizmetleri ve Vodofone Yanımda uygulaması seçenekleri var. Aşağıdaki adımlarda detayları bulabilirsiniz:


SMS ile internet ayarı: Vodofone internet ayarlarını kısa mesaj yoluyla yapılandırmak isterseniz, telefonunuzun kısa mesaj bölümüne girin. Yeni bir mesaj oluşturun ve GPRS ya da GPRS AYAR yazarak 7000'e kısa mesaj gönderin. Kısa süre içerisinde internet ve MMS ayarlarını içeren bir mesaj alacaksınız.


Vodafone Sesli Yanıt Sistemi: İnternet ayarını yapabileceğiniz bir diğer yöntem Sesli Yanıt Sistemidir. Cihazınızdan 7000 Vodafone sesli yanıt sistemini arayarak Vodofone İnternet Ayarlarının telefonunuza gönderilmesini talep edebilirsiniz. Ayrıca, 542 Vodofone Müşteri Hizmetlerini arayarak Vodofone Müşteri Hizmetlerinden internet ayarlarını isteyebilirsiniz.


Vodafone Yanımda uygulaması:Vodofone Yanımda uygulamasına giriş yapın. Yardım menüsünden, Telefon Ayarları başlığının altında bulunan İnternet Ayarları seçeneğine tıklayın. Cihaz Ayarlarını Otomatik Alın butonunu seçerek internet ayarlarınızı cihazınıza otomatik olarak alabilirsiniz.


Vodafone internet ayarlarını yapabileceğiniz tüm yöntemleri bu yazımızda detaylı bir şekilde anlattık. Eğer bu yöntemleri uygulamanıza rağmen internet erişiminde sorun yaşıyorsanız cihazınızda donanımsal ya da yazılımsal bir sorun olabilir. Bu durumda teknik servis desteğine başvurmanız gerekiyor.

Bu ipucu işinize yaradı mı? İyi Kötü, geliştirilebilir