WhatsApp Business Kullanmanın 10 Yolu

Mesajlaşma uygulamaları, iletişim kurma şeklimizi değiştirdi ve işletmeler için bu, hedef kitlelerine ulaşmak için bu teknolojileri benimsemek anlamına geliyor. Bu yazımızda işletmeniz için WhatsApp Business kullanmanın 10 yolunu sizin için yazdık.
WhatsApp Business Kullanmanın 10 Yolu
26/02/2023 Uygulama 1 kişi faydalı buldu 49 kere okundu

Sosyal medya ağları ve mesajlaşma uygulamaları, iletişim kurma şeklimizi değiştirdi ve işletmeler için bu, hedef kitlelerine ulaşmak için bu teknolojileri benimsemek anlamına geliyor.


En büyük mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp'ın dünya çapında 2 milyardan fazla kullanıcısı var ve işletmeler onu, iletişim çözümlerinin bir parçası olarak kullanıyor.


Ancak geçen yıl şirket tarafından işletmelerin resmi daveti ile, artık sadece iç iletişimden daha fazlası için kullanılmaya başlandı. Ve durum özelliği ile Snapchat benzeri işlevlerin eklenmesiyle, WhatsApp artık işletmeler tarafından müşterileriyle daha da fazla etkileşim kurmak için kullanılıyor.

İş için WhatsApp Nasıl Kullanılır?

Küçük işletmenizin ürün ve hizmetlerinizi pazarlamak ve müşterilerinizle daha iyi etkileşim kurmak için WhatsApp'ı ve Durum özelliğini kullanabileceği 10 yolu burada bulabilirsiniz.


Gerçek zamanlı müşteri hizmetleri

Kabul edelim, gerçek zamanlı müşteri hizmetleri sağlamak, küçük işletmelerin karşılayamayacağı bir lükstür. Ancak WhatsApp ile siz ve personeliniz, müşterilerinizin tüm sorularını hızlı bir şekilde yanıtlayabilirsiniz. Uygulama zengin medyayı desteklediğinden, kişisel bir müşteri hizmeti deneyimi sağlamak için metin, ses veya video kullanabilirsiniz.


Müşteri desteği

Küçük işletmeler çok sayıda hizmet sunabilir. Elektrikçi, marangoz veya bilgisayar tamircisi olmanızın bir önemi yoktur. İstediğiniz zaman, müşterileriniz için video sunumları oluşturabilirsiniz. Bunlar, bir profesyonel veya başka bir şey gerektirmeyen, kendi başlarına gerçekleştirebilecekleri kolay görevler olabilir.


Müşteri desteği, bir şeyi düzeltmek veya rehberlik sağlamak için canlı video yardımına veya eğitimlere kadar uzanabilir. Bu, şirketinizi müşterilerin güvenebileceği güvenilir bir kaynak haline getirecek ve genişletilmiş hizmetlere ihtiyaç duyduklarında, ilk arayacakları kişi olmak için iyi bir konuma getirecektir.


Geri bildirim

WhatsApp mesajlarının açılma oranı yüzde 70’tir. Bu nedenle, müşterileri geri bildirim için aramak yerine, grubunuz için işinizle alakalı yanıtlar verecek sorular oluşturabilirsiniz. Bu, en iyi haliyle pazarlama araştırmasıdır ve ücretsizdir. Müşterilerinizden alacağınız geri bildirimler ile onların isteklerine cevap verebilir, sunduğunuz ürün ve hizmetleri geliştirebilirsiniz. Yaratıcı ve eğlenceli anketler oluşturarak, müşterilerinizle rahatsız edici olmayacak şekilde etkileşim kurabilirsiniz. Onların girdileri çok değerli olabilir ve bu, gelecekteki bağlılığı, marka bağlılığını ve uzun vadeli müşteriyi elde tutmayı teşvik etmek için, özel teklifler ve kuponlarla ödüllendirilebilir.


Kişisel dokunuş

WhatsApp grubunuz büyümeye devam ederken, bire bir iletişim kullanarak müşterilerinizle etkileşiminizi kişiselleştirebilirsiniz. Bu özellikle küçük işletmeler için önemlidir, çünkü müşterilerin belirli bir ürüne ihtiyaçları olduğunda, sorularına cevap istediklerinde veya desteğe ihtiyaç duyduklarında, size mesaj gönderebilecekleri doğrudan bir ilişkiniz olabilir.


WhatsApp'a akıllı telefonunuzdan, tabletinizden veya PC'nizden erişilebilir, böylece müşterilerinizle istediğiniz zaman konuşabilirsiniz.


Grup oluşturma ve hedefleme

Küçük işletmeniz muhtemelen belirli bir ürün veya hizmette uzmanlaşmıştır ve WhatsApp'ta ilgili konularla ilgilenen gruplar oluşturarak veya hedefleyerek, müşteri tabanınızı artırabilirsiniz.


Video içeriği oluşturduysanız ve canlı destek sağladıysanız, üyeler bunu grup dışındaki kişilerle paylaşacaktır. Bu, daha fazla kullanıcının içeriği tüketmesine, gruba katılmasına ve hatta sonunda müşteri olmasını sağlayabilir.


Promosyon kodlarını paylaşma

Durum özelliği ile, müşterilerinizin işletmenizde kullanmak üzere paylaşabilecekleri özel promosyon kodları oluşturabilirsiniz. Anlık fotoğraf ve konum özelliğini kullanarak oluşturduğunuz WhatsApp Durum, grubunuzdaki herkesin yürüttüğünüz promosyonlar hakkında bilgi sahibi olmasını sağlayabilir. Bu, iki saatlik bir flaş satışı veya trafikte sürmek ve vızıltı yaratmak için özel bir günü içerebilir.


Etkileşim düzeylerine bağlı olarak, promosyonu WhatsApp Status'a özel kuponlar veya promosyonlar ile genişletebilirsiniz.


Özel Erişim

Status'un anlık etkileşim özelliği, tuttuğunuz etkinliklere özel erişim sağlayabileceğiniz ve canlı yayın gönderebileceğiniz anlamına gelir. Restoranınızda özel bir konuk, müzik mağazanızda bir müzisyen veya firmanızda ünlü bir mimar varsa, bu haberi hedef kitlenizle paylaşabilirsiniz.


Eşantiyonlar

Mağazanıza yaya trafiğini veya web sitenize ziyaretçi çekmek için haftalık, aylık ve hatta günlük eşantiyonlarınız olabilir. WhatsApp ve Durum ücretsiz olduğundan, bu tür promosyonların tek maliyeti, hediye ettiğiniz promosyon ürünleri veya hizmetleridir. Bu, herhangi bir pazarlama girişiminin ek yükünü önemli ölçüde azaltır.


İşletmelerle İşbirliği Yapın ve Influencer’larla Ortak Olun

Yakındaki işletmelerle işbirliği yaparak ve fenomenlerle ortaklık yaparak , ait olduğunuz grupların sayısını artırıyorsunuz. Aynı sektörde olmaları da gerekmiyor. Ancak WhatsApp Durum ile tüm bu sohbetlerin bir parçası olabilirsiniz. Diğer grupların üyeleri, ürün veya hizmetlerinizle ilgilenmeseler bile, WhatsApp veya diğer sosyal medya platformlarındaki konuşmalarda sizden bahsedebilirler.


Bir iletişim aracı olarak WhatsApp gelişmeye ve gelecekte daha büyük olasılıkla Durum gibi daha fazla özellik eklemeye devam ediyor. Ürün ve hizmetleriniz hakkında dosyalar, resimler ve kısa video klipler göndermenizi sağlayan çok yönlü bir platform haline geliyor.


Ancak WhatsApp'ı etkili bir şekilde kullanmanın anahtarı, hedef kitlenizle kurduğunuz ilişkileri kötüye kullanmaktan kaçınmaktır. Etkileşimlerinizi ölçün, böylece gönderdiğiniz her mesajın bir değeri olur. Her konuşmayı satış yapmakla ilgili yapmayın. Diğer kullanıcıların tek bir tıklama ile mesajınızı silme yetkisine sahip olduğunu unutmayın.


Durum özelliği ile WhatsApp, artık işletmeler için her zamankinden daha değerli. Markanızı tanıtmanın ve müşterilerinizin ihtiyaçları hakkında daha fazla şey öğrenmenin bir yolu olarak, hedef kitlenizle değerli bir etkileşim sağlamak için mevcut özellikleri kullanabilirsiniz.

Bu ipucu işinize yaradı mı? İyi Kötü, geliştirilebilir