AAB nedir, AAB nasıl yüklenir?

Android işletim sistemi Android yeni bir dosya formatını duyurdu. Android App Bundle ismiyle duyurulan yeni format AAB nedir? AAB dosyaları nasıl yüklenir? gibi sorulara bu yazımızda cevap veriyoruz.
AAB nedir, AAB nasıl yüklenir?
04/03/2023 Android Henüz değerlendirilmedi 153 kere okundu

Android işletim sisteminin resmi dosya formatı olarak bildiğimiz APK formatı yerini AAB formatına bırakıyor. Google I/O 2018 etkinliğinde tanıtılan AAB formatına geçiş, 2021 yılında yapılan bir duyuruyla bu değişiklik Google Play tarafında sağlandı. Başka bir ifadeyle, 2021 yılından bu yana Google Play içerisinde APK dosyaları yerine AAB dosyaları kullanılıyor. Peki bu yeni dosya formatı AAB nedir? AAB nasıl yüklenir? ve AAB ile APK arasındaki farklar nelerdir? Sizin için bu soruları detaylı bir şekilde cevaplandırdık.


AAB nedir?

'AAB' ifadesi aslında bir kısaltma. Uzun hali ise Android App Bundle. AAB dosyası, tıpkı bir APK dosyası gibi, Android oyun ve uygulamanın kodlarını ve diğer bileşenlerini içeren bir dosya biçimidir. Bunun anlamı şudur: Geliştirici, bir Android oyun ya da uygulamayı Google Play'e AAB olarak yükler. Siz bu içeriği Android cihazınıza indirdiğinizde Google Play yüklemeyi dosya içeriğine göre tamamlar. AAB formatından önce ise bir oyun ve uygulama yüklemek istediğinizde ilgili dosya APK formatında yükleniyordu.


AAB ile ilgili söylemek istediğimiz önemli bir konu bulunuyor. AAB dosya formatı sadece oyun ve uygulamaların Google Play erişiminde kullanılıyor. Önümüzdeki yıllarda APK dosyalarının yerini alacağı söylense de şu ana kadar AAB dosyaları Google Play dışında erişime açılmadı. Buna göre sitemiz üzerinden yapacağınız indirmeleri APK ve XAPK dosyaları olarak yapmaya devam edeceksiniz.


AAB ve APK dosyaları arasındaki fark nedir?

APK formatı uzun yıllardır kullanımdaydı. Ancak, Android ekosisteminde oyun ve uygulamaların boyutlarının giderek artması ve paket içerisindeki yapıların çoğalması nedeniyle daha gelişmiş bir dosya biçimine ihtiyaç duyuldu. AAB formatı tam olarak bu ihtiyaçtan dolayı ortaya çıkmış gibi görünüyor. AAB ve APK arasındaki fark nedir? sorusunu şu başlıklarda cevaplayabiliriz:


AAB dosyaları özel yapımdır

AAB ve APK dosyaları arasındaki temel farklardan en önemlisi, dosyaların içerdiği kaynaklardır. Teknik açıdan, bir Android oyun ve uygulama içerisinde resimler, müzik ve benzeri ses dosyaları, dil dosyaları gibi kaynaklar bulunur. APK dosyalarında bu kaynaklar tek bir biçimde, her cihaza yükleniyordu. Örneğin, bir oyunun hem İspanyolca hem Türkçe dil desteğine sahip olduğunu düşünün. Siz oyunu Türkçe olarak oynamak istiyorsunuz. Ancak bu oyunu Google Play'den yüklediğinizde cihazınıza sizin kullanmayacağınız İspanyolca dil dosyaları da yükleniyordu. AAB dosyasında ise yalnızca size ve kullandığınız cihaza özel kaynaklar yükleniyor. Başka bir örnek daha verelim. Full HD+ çözünürlüğe sahip bir tabletiniz olsun. Google Play'den yükleyeceğiniz uygulama yalnızca Full HD çözünürlüğe sahip grafik dosyalarını tabletinize yükleyecektir. Eğer uygulamanın 4K çözünürlük desteği varsa bu kaynaklar yüklenmeyecek ve bu nedenle dosya boyutu daha hafif olacaktır.


AAB dosyaları Google tarafından imzalanır

APK ve AAB arasındaki bir başka fark, dosyanın güvenliğini sağlayan imzalamanın kim tarafından yapıldığıyla ilgili. APK dosyaları dosyanın geliştiricisi tarafından imzalanırken, AAB dosyaları Google tarafından imzalanır ve doğrulanır. Bu değişiklik Android oyun ve uygulamaların güvenliği için önemli bir gelişme sağlıyor. Çünkü söz konusu imza, dosyanın kötü amaçlı yazılım içerip içermediğini doğrulama ve ödeme işlemleri güvenliği ile doğrudan ilgili.


AAB dosyaları APK'lerden daha küçük dosya boyutuna sahiptir

Yukarıda bahsettiğimiz dosya içeriğindeki kaynak farkını hatırlayın. AAB dosyaları size ve cihazınıza özel kaynakları içerdiği için tüm kaynaklara sahip olan APK dosyalarından daha küçük boyutlara sahiptir. Google'ın belirttiğine göre AAB dosyaları APK dosyalarından yüzde 35 daha az boyutta.


Gelişmiş güvenlik ve koruma

AAB ve APK arasındaki bir diğer fark güvenlik ve koruma alanında karşımıza çıkıyor. AAB dosyalarının özel yapısı sayesinde oyun ve uygulamalara dışarıdan müdahale etmek artık daha zor duruma geliyor. Başka bir ifadeyle, bir oyun ve uygulamanın içerisinde kod ekleyerek cihaza vermek daha zor hale geliyor. Bu nedenle AAB dosyalarının APK dosyalarından daha güvenli olduğunu söyleyebiliriz.


AAB dosyaları ile güncelleme işlemi daha kolay olacak

APK dosyaları geliştirilirken işlemci mimarisi ve benzeri donanım birimlerine göre ayrı ayrı geliştirmeler yapılırdı. AAB dosya biçimi ise evrensel bir dosya biçimi olarak geliştiriliyor. Bu sayede her cihaza farklı APK dosyası geliştirme işlemi tarih oluyor. Tek bir AAB dosyası üzerinden belirli marka ve model cihaza göre oyun ve uygulama güncellemesi yapılabilecek.


AAB nasıl yüklenir?

APK dosyalarının nasıl yüklendiğini biliyorsanız, APK nasıl yüklenir sorusuna verilen cevap ile AAB nasıl yüklenir sorusuna verilen cevap aynı. Temelde hem AAB hem de APK oyun ve uygulama yükleme paketi olduğu için kurulum işlemi aynı diyebiliriz. AAB dosyasını cihazınıza indirdikten sonra, cihazınızın indirilenler klasörüne gidin ve dosyanın üzerine dokunun. Cihazınız sizden yükleme işlemini onaylamanızı isteyecektir. Onay verdikten sonra AAB dosyasını yüklemeyi tamamlayabilirsiniz.


Bunun dışına, AAB dosyaları yüklemek için üçüncü taraf uygulamalar da bulunuyor. Split APKs Installer, App Bundle Installer ve APKMirror Installer uygulamaları en sık kullanılanlar arasında. Bu uygulamalardan istediğinizi Android telefon ya da tabletinize yükledikten sonra AAB dosyalarını cihazınıza rahatlıkla kurabilirsiniz. Bildiğiniz gibi Android ekosisteminde dış kaynaktan dosya yükleyeceğiniz zaman bilinmeyen kaynak uyarısı alabilirsiniz. Bilinmeyen kaynaklara nasıl izin verilir? başlıklı yazımızı okuyarak bu uyarıyı kaldırabilirsiniz.

Bu ipucu işinize yaradı mı? İyi Kötü, geliştirilebilir