Fotoğraf ve müziklerinizi kolayca SD karta taşıyın

Telefon veya tabletinizin dahili hafızası dolduğunda yeni bir SD kart alarak hafızayı arttırabilirsiniz. Dosyaları taşımak içinse birkaç farklı yöntem bulunuyor, bu ipucunda sizin için bunları bir araya getirdik.
Fotoğraf ve müziklerinizi kolayca SD karta taşıyın
17/12/2017 Nasıl yapılır? Android Uygulama 30 kişi faydalı buldu 46449 kere okundu

Teknoloji geliştikçe akıllı telefon ve tabletlerin dahili depolama hafızası da arttı; ancak yüksek çözünürlüklü fotoğraf ve videolar bu alanları kolayca dolduruyor. Sonradan alınacak bir hafıza kartıyla bu sorunu çözmek mümkün. Peki fotoğraf ve müzikler hafıza kartına nasıl taşınacak? Sizin için anlattık.


Android Dosya Yöneticisi ile taşıma

İlk yöntem Android'in yerleşik dosya yöneticisi özelliğini kullanarak taşıma. Android 4 KitKat ile iyice geliştirilen yönetici özelliğiyle telefon hafızasındaki hemen hemen tüm dosyalara ulaşmak mümkün oldu. Bu nedenle taşıma için ilk yöntemimiz bu oldu. Fotoğraf ve müzikleri taşımaya başlamak için cihazınızın menüsündeki 'dosyalarım' klasörünü bulun ve içerisine girin. Başlangıçta sizi cihaz hafıza bilgilerini içeren bir özet sayfa karşılayacak. Ardından şu adımları sırasıyla takip edin:

  1. Galerideki fotoğraflar genellikle DCIM klasörü içerisinde yer alır. Fotoğraflarınızı taşımak için bu klasörü bulun ve üzerine basılı tutun,
  2. Klasörü seçtikten sonra ekranın sağ üst kısmında üç nokta simgesi görünecektir. Buna dokunarak 'taşı' seçeneğini seçin,
  3. Ekrana taşıma seçeneklerini göreceğiniz küçük bir pencere gelecektir. Fotoğrafların galeride yer almasını istiyorsanız, doğrudan hafıza kartınızın kök dizinine taşımanız gerekiyor. Herhangi bir klasörün içerisine taşırsanız galeride sorun yaşayabilirsiniz.
  4. Taşıma yolunu seçtikten sonra 'Tamam' düğmesine basarak taşıma işlemini başlatabilirsiniz.


Müzikleri taşımak için de aynı adımları takip etmeniz gerekiyor. Ancak müziklerde, fotoğraflardaki DCIM gibi belli bir klasör içerisinde yer alma şartı olmaz. Bir başka deyişle, müzikler sizin atmış olduğunuz herhangi bir klasör içerisinde olabillir. Bu nedenle müziklerinizi klasör klasör gezerek bulmanız gerekebilir.


Dosya yöneticisi uygulamaları kullanarak taşıma

Android'in varsayılan dosya yöneticisi genellikle pek detaylı çalışmadığı için, kullanıcılar farklı dosya yöneticisi uygulamalarına yöneliyorlar. Bunların başında da ES Dosya, Asus Dosya Yöneticisi ve Google'ın geliştirdiği Files Go bulunuyor. Bu uygulamalar hem gelişmiş özellikleri hem de basit kullanımı bir arada sunduğu için dosya yönetimi konusunda oldukça başarılılar.


Herhangi bir dosya yöneticisi uygulamasıyla fotoğraf ve müziklerinizi taşımanız mümkün. Bu uygulamalar karmaşık klasör ve dosya görüntülemesini fotoğraf ve müzik olarak filtreleyebildiği için taşıma işlemini daha kolay yapabilirsiniz. Özellikle Google Files Go arayüz sadeliğiyle, tüm dosya yöneticisi araçlarında öne çıkıyor. Bu nedenle anlatımımızı Google Files Go üzerinden yapmayı daha uygun bulduk.


Google Files Go'yu taşıma işlemini yapacağınız telefon veya tablete kurduktan sonra uygulamayı açın. Uygulama başlangıçta cihazınızın hafızasına yönelik kısa bir analiz yapacak. Bu analiz bittikten sonra ekranın altındaki 'dosyalar' sekmesine dokunun. Açılan ekranda dosya türlerine gruplanmış klasörlerle karşılaşacaksınız. Taşımak istediğiniz dosyaları bu klasörler içerisinden bulup seçerek, tek dokunuşla taşıma işlemini başlatabilirsiniz.

Bu ipucu işinize yaradı mı? İyi Kötü, geliştirilebilir