Google Family Link nedir, nasıl kullanılır?

Çocuklarınızın telefon ve tablet kullanımı sizi rahatsız ediyorsa, Google Family Link uygulamasıyla durumu kontrol edebilirsiniz. Google Family Link nedir ve nasıl kullanılır? Detaylı şekilde açıkladık.
Google Family Link nedir, nasıl kullanılır?
09/04/2023 Nasıl yapılır? Android iOS 2 kişi faydalı buldu 127 kere okundu

Akıllı telefon ve tablet kullanma yaşı artık bebeklikten itibaren başladı diyebiliriz. Hemen her aile sahip olduğu telefon ya da tabletlerini çocuklarına vakit geçirmesi için veriyor. Bildiğiniz gibi akıllı cihazlardan hemen her türlü içeriğe ulaşmak mümkün. Dolayısıyla çocukların telefon ya da tabletle ilgilenmesi aynı zamanda bir risk doğuruyor. Bu nedenle çocuğunuzun ya da diğer aile üyelerinin telefon veya tablet kullanımını kontrol etmek oldukça önemli.


Google Family Link bahsettiğimiz bu kontrolü yapmanızı sağlayan başarılı bir uygulamadır. Adındaki 'link', yani bağlantı ifadesinden de anlayabileceğiniz gibi Google Family Link, ailelere yönelik geliştirilen bir tür bağlantı uygulaması olarak çalışır. Bu uygulamanın yüklü olduğu cihazlarda temel olarak anne babaların belirlediği kurallara göre cihaz kullanılır. Böylece telefon ya da tabletin kullanımından oluşacak riskler en aza indirilir. Peki nedir bu Google Family Link?


Google Family Link nedir?

Google Family Link, aile üyelerinin akıllı telefon ya da tablet kullanırken güvende kalmasını sağlayan bir hizmettir. Normale her insan sahip olduğu akıllı cihazı farklı amaçlarla kullanır. Sosyal medya hesaplarına girmek, internette araştırma yapmak, oyun oynamak, fotoğraf ve video çekmek gibi. Ancak, söz konusu çocuklar olduğunda, çocuklar bilmeden birçok riskli içerikle karşılaşabilir. Google Family Link uygulaması ile anne ve babalar bazı kurallar belirler, bu sayede çocukların internette güvende olması sağlanır.


Google Family Link ne işe yarar?

Uygulamanın geniş kapsamlı özellikleri olduğunu söyleyerek söze başlayalım. Aile üyelerinizden birisini, yani, çocuğunuz, kardeşiniz, eşiniz, anne ya da babanızın akıllı telefon ya da tablet kullanımını sınırlandırmak istiyorsanız; kontrol etmek istiyorsanız bu özellikler sayesinde istediğinizi yapabilirsiniz. Google Family Link hizmetinin öne çıkan özellikleri şunlar:

 • Etkinlik raporu özelliği ile oyun ve uygulamanın ne kadar kullanıldığını görme (çocukların mobil oyun ya da uygulamada ne kadar süre geçirdiğini görmek),
 • Ekran süresi kısıtlama (oyuna süre sınırı koyarak çocuğun ne kadar oyun oynayabileceğini belirleyebilirsiniz),
 • Akıllı cihazda yüklü olan oyun ve uygulamaları kontrol etme,
 • Mobil ödeme işlemlerini denetleme, onaylama ve reddetme,
 • Cihazda girilebilecek internet sitelerine izin verme ve kısıtlama,
 • Cihazın bulunduğu konumu görüntüleme,
 • Cihazın gizlilik ayarlarını yönetme,
 • Cihazın ne kadar şarjı olduğunu görme,
 • Cihazı kilitleme,
 • Cihazı uyku moduna geçirme.

Gördüğünüz gibi, Google Family Link geniş kapsamlı özelliklere sahip. Ancak bu özelliklerin tam olarak ne işe yaradığını yazmamız gerekiyor. Böylece, hangi özelliği kullanacağınıza kendiniz karar verebilirsiniz.


1. Etkinlik raporu ile cihazdaki etkinlikleri görüntüleme

Akıllı telefon ve tabletlere istediğiniz her uygulamayı veya oyunu yüklemek mümkün. Dolayısıyla, aile üyeleri, özellikle çocuklar istediği her uygulamayı kullanabilir. Cihazdaki etkinlikleri görüntüleme özelliği sayesinde çocukların hangi oyunu ya da uygulamayı ne kadar süreyle ve ne sıklıkla kullandığını görüntüleyebilirsiniz.


2. Ekran süresi kısıtlama

Bu özellik, cihazdaki oyun ya da uygulama için süre kısıtlaması getirmenizi sağlıyor. Çalışma mantığı ise çok basit: Örneğin, çocuğunuzun her gün Minecraft ya da PUBG Mobile oynadığını düşünün. Bu oyunlara ekran süresi koyarak çocuğunuzun ne kadar süreyle bu oyunu oynayabileceğini belirleyebilirsiniz. Bu süreyi 1 saat belirlerseniz, çocuğunuz bu oyunu günde sadece 1 saat boyunca oynayabilir. Süre dolduktan sonra oyunu tekrar açamaz.


3. Cihaz uygulamalarını kontrol etme

Bu özellik, cihaza yüklenecek oyun ve uygulamaları belirlemenizi sağlar. Mesela, cihaza Google Play Store, App Store ya da Cepde.net gibi dış kaynaklardan oyun ya da uygulama yüklenmek istendiğinde ebeveynin cihazına bildirim gelir ve yüklemeyi onaylayıp onaylamadığınızı sorar. Bu sayede cihaza yüklenecek oyun ve uygulamalar tamamen ebeveynin kontrolünde olur. Örneğin, çocuğunuzun telefonuna Facebook uygulamasının yüklenmesini istemiyorsanız, bu uygulamayı reddettiğinizde uygulama hiçbir zaman çocuğunuzun cihazına kurulmaz.


4. Mobil ödeme işlemlerini onaylama veya reddetme

Her oyun ve uygulamanın içerisinde 'uygulama içi satın alma' yöntemleri aracılığıyla bazı paketler satılır. Çocuğunuz telefonda oyun oynarken çıkan reklamlara dokunduğunda bu paketleri satın alabilir. Sizin isteğiniz ve kontrolünüz olmadan bu paketlerin alınmasını istemiyorsanız, mobil ödeme işlemlerini denetleyebilirsiniz. Çocuğunuz Google Play Store ya da iPhone'lardaki App Store üzerinden bir şey satın alacak olduğunda size bildirim gelir. Bu işleme onay verebilir ya da reddedebilirsiniz ki böylece sizin kontrolünüz dışında çocuğunuz mobil ödeme yapamaz.


5. İnternet sitelerine erişimi kısıtlama

Google Family Link hizmetinin faydalı bir özelliği, çocuğunuzun kullandığı telefon ya da tabletten hangi internet sitelerine girilebileceğini kontrol etmenizi sağlamasıdır. Bu özellik sayesinde yetişkinlere yönelik, bahis ve kumar gibi içeriklere sahip sitelere girilmesini engelleyebilirsiniz. Ayrıca, isterseniz sadece belirli sitelere izin vererek diğer tüm sitelere erişimi yasaklamanız da mümkün. Bu özelliğin sadece Google Chrome ile birlikte çalıştığını söyleyelim. Chrome dışındaki Firefox ve Opera gibi tarayıcılarda bu özelliği kullanamıyorsunuz.


6. Çocuğunuzun bulunduğu konumu görme (Cihaz konumu)

Uygulamanın sahip olduğu en önemli ve yararlı özelliklerden birisi bu. Eğer cihaz çocuğunuzun yanındaysa, çocuğunuzun bulunduğu konumu görebilirsiniz. Bu özelliğe bağlı olarak, çocuğunuz bir yere vardığında, bir yerden ayrıldığında bildirim alarak konumu her zaman takip etmeniz de mümkün. Her aile çocuğunun bulunduğu konumu görmek ister. Google Family Link uygulaması bu ihtiyacı gayet başarılı bir şekilde karşılıyor.


7. Cihazı kilitleme ve cihazı uygu moduna alma

Bazı durumlarda çocuklar akıllı telefon ya da tablet kullanmayı abartır. Aileler de cihazı ellerinden alarak çocuklara tepki gösterir. Bu duruma bir alternatif olarak cihazı istediğinizde kilitleyebilir ya da uyku moduna alabilirsiniz. Böylece çocuğunuz cihazı eline olsa bile kullanamaz. Cihazdaki hiçbir oyun ya da uygulama çalışmaz.


Google Family Link nasıl kullanılır? Ücretli midir?

İkinci soruya cevap vererek başlayalım: Google Family link tamamen ücretsiz kullanılıyor. Tüm özellikleri, servisleri ve hizmetleri ücretsiz olarak dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Birinci soruya geçelim: Google Family Link nasıl kullanılır?


Her şeyden önce, Google Family Link Google tarafından geliştiriliyor. Dolayısıyla uygulamayı ve saydığımız özellikleri kullanabilmek için bir Google hesabına ihtiyacınız var. Eğer @gmail.com uzantılı bir mail adresiniz varsa, Google hesabınız da var demektir. Daha sonra, uygulamayı hem ebeveyn, yani kontrolü sağlayacak kişinin telefonuna hem de çocuğunuzun telefonuna kurun. Sonraki aşamalarda kurulumu tamamlamak için aşağıdaki adımları takip edin:

 • Google Family Link'i telefonu ya da tableti kimin kullandığını belirleyin. Kendi telefonunuza kurarken Ebeveyn, çocuğunuzun telefonuna kurarken ise Çocuk seçeneğini seçin. Böylece, kendi telefonunuzdan çocuğunuzun telefonunu kontrol edebileceksiniz,
 • Uygulama size çocuğunuzun Google hesabı olup olmadığını soracak, eğer varsa evet seçeneğine dokunun ve çocuğunuzun mail adresini yazın. Eğer çocuğunuzun mail adresi yoksa kendi mail adresinizi yazarak devam edin,
 • Çocuğunuzun kullanacağı telefonu ya da tableti alın,
 • Cihazda sizden 'Çocuklar ve Gençler için Google Family Link' uygulamasını yüklemenizi isteyecek, buna onay verin ve yüklemeyi tamamlayın. Ardından ikinci adımda hangi mail adresini verdiyseniz onu yazarak uygulamaya giriş yapın,
 • Bu aşamada Ebeveyn olarak belirlediğiniz cihazda bir kurulum kodu göreceksiniz. Bu kodu çocuğun telefonundaki ilgili kutuya yazın ve 'ileri' düğmesine dokunun,
 • Kurulumun tamamlanması için yukarıda saydığımız özellikleri kullanabilmek için uygulama sizden bazı izinler isteyecek. Bu izinleri verdikten sonra hizmeti kullanmaya başlayabilirsiniz.

Tüm adımları tamamladıktan sonra Google Family Link aracılığıyla 'Ebeveyn' olarak tayin ettiğiniz cihazdan çocuğunuzun kullandığı cihazı yönetmeye başlayabilirsiniz. İlgili tüm ayarları, tercihleri ve daha önce belirlediğiniz özellikleri tamamen Ebeveyn cihazından yönetiyorsunuz.


SIK SORULAN SORULAR
Google Family Link nedir?

Google Family Link, aile üyelerinin akıllı telefon ya da tablet kullanımını kontrol altına almayı ve denetlemeyi sağlayan bir Google hizmetidir. Uygulama üzerinden kendi telefonunuz aracılığıyla çocuğunuzun kullandığı cihazdaki özellikleri, uygulamaları ve oyunları ne kadar süreyle kullanacağını, neleri kullanacağını belirleyebilirsiniz.

Google Family Link ücretli mi?

Hayır, uygulama tamamen ücretsiz.

Google Family Link üzerinden çocuğumun konumunu görebilir miyim?

Evet görebilirsiniz. Çocuğunuzun ve kendi telefonunuza uygulamayı yükleyip yukarıda anlattığımız gibi gerekli kurulumu yapın. Çocuğunuzun telefonundan GPS (Konum) özelliğini aktif hale getirin. Daha sonra kendi telefonunuzdan uygulamaya girdiğinizde 'konumu göster' seçeneğine dokunduğunuzda çocuğunuzun bulunduğu konumu görebilirsiniz.

Google Family Link hangi işletim sistemleriyle uyumlu?

Google Family Link, Android ve iOS işletim sistemlerini destekliyor.

Google Family Link hangi cihazlarla uyumlu?

Google Family Link hizmetini telefon, tablet ve akıllı saatlerde kullanabilirsiniz. Ancak, Android TV ya da benzeri akıllı televizyon sistemleriyle uyumlu değildir.

Bu ipucu işinize yaradı mı? İyi Kötü, geliştirilebilir