WhatsApp çevrimdışı görünme ve çevrimiçi kapatma (nasıl yapılır)

Mobil cihazlarda en çok kullanılan anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp'ın yeni özelliği sayesinde çevrimdışı görünme mümkün. Bu yazımızda nasıl yapıldığını anlatıyoruz.
WhatsApp çevrimdışı görünme ve çevrimiçi kapatma (nasıl yapılır)
07/10/2022 Nasıl yapılır? Uygulama 3 kişi faydalı buldu 353 kere okundu

Dünyanın en çok kullanılan mobil uygulamaları arasında zirvede bulunan WhatsApp, milyonlarca insanın anlık olarak kullandığı bir mesajlaşma servisi. Uygulama her kullanıcı için gelişmiş güvenlik ve gizlilik özelliklerine sahip. İnsanların en çok kullandığı gizlilik özelliği ise tabii ki son görülme. Bunun dışında yıllardır herkes tarafından beklenen bir özellik var ki, o da WhatsApp çevrimdışı görünme özelliği. Bir süredir deneme aşamasında olan ve test edilen bu özellik nihayet 2022 Ekim ayı güncellemesi ile son kullanıcılara açıldı. Yani, artık WhatsApp'ta çevrimiçi görünme özelliğini kapatmak ve gizlemek mümkün. Uygulamada çevrimiçi olsanız bile anlatacağımız bu yöntem sayesinde artık çevrimdışı olarak görüneceksiniz. Lafı uzatmadan WhatsApp'ta çevrimdışı görünme özelliğini nasıl açacağınızı anlatalım:


WhatsApp'ta çevrimdışı görünme yöntemi

Hemen söyleyelim, çevrimiçi gizleme özelliğini kullanabilmeniz için uygulamanın en son sürümüne sahip olmanız gerekiyor. Normalde iOS ve Android cihazlarda uygulama mağazalarının otomatik güncelleme özelliği açık ise uygulamanız güncellenmiş olabilir. Ancak otomatik güncellemeleri kapattıysanız uygulama mağazasına gidin ya da Cepde üzerinden son sürüm WhatsApp APK dosyasını indirip kurun. Ardından aşağıdaki adımları gerçekleştirin:


  • WhatsApp uygulamasını açın,
  • WhatsApp ayarlar sayfasına giriş yapın (ya da sohbetleri, yani mesajlarınızı gördüğünüz ekranın sağ üstündeki üç nokta işaretine dokunun),
  • Ayarlar sayfasına girdiğiniz de sırasıyla "Hesap -> Gizlilik" menüsüne girin,
  • Gizlilik sekmesinde 'son görülme ve çevrimiçi bilgisi'ne dokunun
  • Açılan ekranda iki ayar çıkacak karşınıza. Burada son görülme özelliğini hiç kimse olarak işaretleyin, ardından çevrimiçi görünmeyi kapatmak için 'çevrimiçi olduğumu kimler görebilir' seçeneğini 'son görülme bilgisiyle aynı' olarak işaretleyin.


Bu adımları tamamladığınızda artık WhatsApp'i kullanırken çevrimiçi olduğunuz görünmeyecek. Başka bir şekilde ifade etmek gerekirse, her zaman çevrimdışı görüneceksiniz.


Son adımla ilgili olarak bazı detayları bilmenizde fayda var. WhatsApp son görülme ve çevrimdışı görünme özelliği birlikte çalışıyor. Yani, son görülme özelliğini ayar sayfasında hangisini seçerseniz, çevrimiçi olduğumu kimler görebilir özelliğinde son görülme bilgisiyle aynı seçeneği işaretli ise, aynı gruba çevrimiçi görünürsünüz. Bu özelliği tamamen kapatmak için, yani çevrimiçi gizleme ve çevrimdışı görünme için son görülmeyi 'hiç kimse', çevrimiçi olduğunuzun bilgisini ise son görülme bilgisi ile aynı seçeneğini seçmeniz gerekiyor.

Bu ipucu işinize yaradı mı? İyi Kötü, geliştirilebilir