XAPK nedir ve XAPK dosyaları nasıl yüklenir?

Android'in resmi olmayan dosya formatı XAPK ile ilgili tüm bilgileri sizin için topladık. XAPK dosyası ve nasıl yüklenir sorularının cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

XAPK nedir ve XAPK dosyaları nasıl yüklenir?
06/04/2018 Android Mobil uygulamalar 104 kişi faydalı buldu 83211 kere okundu

XAPK Nedir?

XAPK, Android için geliştirilen bir paket dosyası uzantısıdır. Bildiğiniz gibi, Android'in resmi olan paketleri APK uzantısına sahip olur. XAPK ise, APK'ye oyun veya uygulamanın OBB dosyasının entegre edilmiş halidir. Bu nedenle XAPK dosyasını kurarken ek bir OBB dosyası indirilmez. Yani bir XAPK dosyası kuruyorsanız, oyun ve uygulamaya ait OBB dosyasını da otomatik olarak cihazınıza yüklemiş olursunuz.

 

APK ve XAPK arasındaki farklar

İkisi de Android için geliştirilen paket dosyası olduğu için, aralarında pek fark yoktur ve Android tarafından çalıştırılabilir. Aralarındaki temel farkın dosya boyutu olduğunu söyleyebiliriz:

  • APK dosyaları genelde 100 MB boyutunu geçmez, XAPK dosyaları ise bundan çok daha fazla boyuta sahip olabilir;
  • XAPK dosyası OBB verilerini de içerir. APK dosyasında ise OBB verileri kurulumdan sonra indirilir.
  • XAPK dosyasını kurmak için ek uygulama gerekir.

 

XAPK dosyaları nasıl yüklenir?

Android XAPK dosyasını desteklemesine rağmen kuruluma izin vermez. Bu nedenle bir XAPK dosyasını kurmaya çalışırken "dosya açılamıyor" hatasıyla karşılaşırsınız. Bunun çözümü de ek bir uygulamayla mümkün: XAPK Installer.

 

XAPK Installer gönüllü bir yazılımcı tarafından geliştirilmiş, bir nevi APK paket yükleyicisi mantığıyla çalışan bir uygulamadır. XAPK Installer APK dosyasını cihazınıza kurup çalıştırdıktan sonra, cihaz hafızasındaki tüm paket yükleyicileri görebilirsiniz. Bu listeden XAPK dosya uzantısına sahip oyun veya uygulamayı bularak yüklemeyi başlatabilirsiniz.

 

XAPK Installer uygulamasını buradan indirebilirsiniz:

Bu ipucu işinize yaradı mı? İyi Kötü, geliştirilebilir