XAPK nedir ve XAPK dosyaları nasıl yüklenir?

Android'in resmi olmayan dosya formatı XAPK ile ilgili tüm bilgileri sizin için topladık. XAPK dosyası ve nasıl yüklenir sorularının cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.
XAPK nedir ve XAPK dosyaları nasıl yüklenir?
06/04/2018 Nasıl yapılır? Android 129 kişi faydalı buldu 88497 kere okundu

XAPK Nedir?

XAPK, Android için geliştirilen bir paket dosyası uzantısıdır. Bildiğiniz gibi, Android'in resmi olan paketleri APK uzantısına sahip olur. XAPK ise, APK'ye oyun veya uygulamanın OBB dosyasının entegre edilmiş halidir. Bu nedenle XAPK dosyasını kurarken ek bir OBB dosyası indirilmez. Yani bir XAPK dosyası kuruyorsanız, oyun ve uygulamaya ait OBB dosyasını da otomatik olarak cihazınıza yüklemiş olursunuz.


APK ve XAPK arasındaki farklar

İkisi de Android için geliştirilen paket dosyası olduğu için, aralarında pek fark yoktur ve Android tarafından çalıştırılabilir. Aralarındaki temel farkın dosya boyutu olduğunu söyleyebiliriz:

  • APK dosyaları genelde 100 MB boyutunu geçmez, XAPK dosyaları ise bundan çok daha fazla boyuta sahip olabilir;
  • XAPK dosyası OBB verilerini de içerir. APK dosyasında ise OBB verileri kurulumdan sonra indirilir.
  • XAPK dosyasını kurmak için ek uygulama gerekir.

XAPK dosyasının bileşenlerini aşağıdaki şu resimde görebilirsiniz:


xapk dosyası nelerden oluşur


APK (Android Package Kit) dosyası Android platformunun varsayılan dosya biçimidir. APK hakkında detaylı bilgi almak ve nasıl yükleneceğini öğrenmek için APK nedir ve APK nasıl yüklenir? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.


XAPK dosyaları nasıl yüklenir?

Android XAPK dosyasını desteklemesine rağmen kuruluma izin vermez. Bu nedenle bir XAPK dosyasını kurmaya çalışırken "dosya açılamıyor" hatasıyla karşılaşırsınız. Bunun çözümü de ek bir uygulamayla mümkün: XAPK Installer.


XAPK Installer gönüllü bir yazılımcı tarafından geliştirilmiş, bir nevi APK paket yükleyicisi mantığıyla çalışan bir uygulamadır. XAPK Installer APK dosyasını cihazınıza kurup çalıştırdıktan sonra, cihaz hafızasındaki tüm paket yükleyicileri görebilirsiniz. Bu listeden XAPK dosya uzantısına sahip oyun veya uygulamayı bularak yüklemeyi başlatabilirsiniz.


SIK SORULAN SORULAR
XAPK nedir?

APK ve verileri içeren OBB dosyasını içeren, Android için geliştirilmiş bir paket uzantısıdır.

APK nedir?

APK, Android işletim sisteminin varsayılan, başka bir ifade ile ön tanımlı dosya biçimlerinden birisidir. Android ekosistemi içerisinde geliştirilen tüm oyun ve uygulamalar temelde APK dosyası olarak dağıtılır.

AAB nedir?

AAB (Android App Bundle), 2021 yılından beri Android işletim sisteminin varsayılan dosya biçimlerinden birisidir. Tıpkı APK dosyası gibi Android oyun ve uygulama paketlerini dağıtmak ve yüklemek için kullanılmaktadır. Yakın gelecekte APK dosyalarının yerini alması bekleniyor.

XAPK nasıl kurulur?

XAPK dosyalarını kurabilmek için yardımcı bir uygulama kullanmak gerekiyor. Hemen alt kısımdan XAPK uzantılı dosyaları kurmanızı sağlayacak ilgili uygulamaları bulabilirsiniz.

Bu ipucu işinize yaradı mı? İyi Kötü, geliştirilebilir