APK nedir, nasıl yüklenir?

APK dosya formatı nedir, güvenli midir ve nasıl yüklenir? Android ekosisteminin en yaygın dosya formatı hakkında bilmeniz gereken her şey.
APK nedir, nasıl yüklenir?
26/10/2022 Android 21 kişi faydalı buldu 4111 kere okundu

Android işletim sistemine sahip bir telefon, tablet, televizyon veya giyilebilir teknoloji ürününüz varsa APK terimini muhtemelen duymuşsunuzdur. Hemen belirtelim, bu terim mutlaka bilmeniz gereken bir şey değil. Ancak, APK dosyasının ne olduğunu bilirseniz Android ekosistemini daha iyi tanıyabilirsiniz. Bu yazımızda APK dosyasının tam olarak ne işe yaradığını, güvenli olup olmadığını ve yükleme işleminin nasıl yapılacağını detaylı bir şekilde açıkladık. İlk olarak, APK nedir sorusuna cevap vererek yazımıza devam edelim.


APK nedir

APK terimi Android Package Kit (Android Paket Kiti) ifadesinin kısaltmasıdır. Android platformu için geliştirilen Android oyun ve uygulamalar APK dosyası olarak dağıtılır ve yüklenir. Android işletim sistemin varsayılan, başka bir ifadeyle ön tanımlı dosya uzantısı (file format) olan APK dosyası içerisinde oyun veya uygulamayla ilgili olan tüm bileşenler (kodlar, resimler, mimariler, string'ler gibi) paket içerisinde bulunur.


APK dosyaları Android işletim sistemi ilk tanıtıldığı günden beri kullanılıyor. Ayrıca, bu formattaki dosyalar aynı zamanda ZIP ve RAR gibi bir sıkıştırılmış arşiv dosyasıdır. Bu sayede hem dosya boyutu küçük olur hem de az önce dediğimiz gibi uygulamayla ilgili tüm bileşenleri içerir. Bir APK dosyasının içinde ne olduğunu merak ediyorsanız 7-ZIP veya Zipware gibi bir programla dosyayı açabilirsiniz.


Normalde Android cihazınıza Google Play üzerinden bir oyun ya da uygulama yüklerseniz aslında APK dosyasını kurmuş olursunuz. Ek olarak, Google Play mağazası dışında da APK dosyası indirebilir ve cihazınıza yükleyebilirsiniz. Ancak bunu Cepde gibi güvenilir kaynaklardan yapmanızı tavsiye ederiz.


Google 2021 yılında Android platformunun dosya formatında güncellemeye gittiğini açıkladı. Açıklamaya göre, Google Play'de yer alan Android oyun ve uygulamalar için varsayılan dosya formatı APK yerine AAB yani Android App Bundle olarak değiştirildi. Şu an için APK dosya formatı hala çok yaygın, ancak önümüzdeki dönemde APK dosyaları yerine AAB dosyaları kullanarak oyun ve uygulamaları Android cihazlara yükleyeceğiz.


APK nasıl yüklenir?

APK yükleme işlemi oldukça basittir. Çünkü, her Android işletim sistemine sahip cihaz içerisinde dahili bir paket yükleyicisi bulunur. Bir APK dosyasını cihazınıza indirdikten sonra üzerine dokunduğunuzda bu yükleyici açılır ve dosyayı yükleme işlemini yapmak isteyip istemediğinizi sorar. Eğer dosyayı yüklemek istiyorsanız evet diyerek kurulumu tamamlayabilirsiniz.


Varsayılan paket yükleyicisi dışında kullanabileceğiniz bazı üçüncü taraf paket yükleyici uygulamaları da var. Bunların en başında dosya yönetici programları, APK Installer, XAPK Installer uygulamaları gelir. Bunların dışında, APK dosyasını Chrome ya da Firefox gibi bir uygulamadan indirdiyseniz yükleme işlemini yapmak için bilinmeyen kaynaklara izin vermeniz gerekiyor. Şu yazımızı okuyarak bu izni verebilirsiniz: Bilinmeyen kaynaklara nasıl izin verilir?


APK dosyaları güvenli midir?

Bu sorunun cevabı hem evet hem hayır. Çünkü, APK dosyasının güvenli olup olmadığı aslında APK dosyasını nereden indirdiğinizle ilgili bir durum. Örneğin, Google Play üzerinden yükleme yaptıysanız, evet APK dosyası genelde güvenlidir. Ancak, bir internet sitesinden ya da uygulama mağazasından indirdiyseniz çoğu zaman güvenli değildir. Bu nedenle, APK dosyasını indireceğiniz sitenin güvenli olup olmadığına, APK dosyasının orijinal olmasına ve dosya imza bilgisinin paylaşılmasına dikkat etmenizi tavsiye ederiz.


Cepde üzerinden indireceğiniz APK dosyalarının güvenli olduğundan emin olabilirsiniz. Ekibimiz, dosyaları paylaşmadan önce virüs ve zararlı yazılım taraması yapmakta; dosyanın imzasını doğrulayarak orijinal olup olmadığını kontrol etmektedir.


XAPK dosyası nedir, nasıl yüklenir?

XAPK dosya uzantısı da tıpkı APK gibi Android işletim sisteminde kullanılan arşiv dosyasıdır. Ancak XAPK dosyası farklı olarak içerisinde APK ve OBB dosyalarını içerir. XAPK hakkında detaylı bilgi almak ve nasıl kurulacağını öğrenmek için şu yazımızı okuyabilirsiniz:

XAPK nedir ve XAPK dosyaları nasıl yüklenir?


SIK SORULAN SORULAR
APK nedir?

APK, Android platformunun varsayılan dosya formatlarından biridir. Android oyun ve uygulama paketlerinin dağıtımında ve yüklenmesinde kullanılır.

AAB dosyası nedir?

Android App Bundle ifadesinin kısaltılmış hali olan AAB, 2021 yılında Android'in varsayılan dosya formatlarından birisi olarak tanımlandı. APK formatı gibi AAB dosyaları da Android oyun ve uygulamaların dağıtılması ve yüklenmesinde kullanılıyor.

APK güvenli midir?

APK dosyasını yüklediğiniz kaynağa göre değişir. Google Play dışında Cepde, APKMirror ve APKPure gibi güvenilir siteler dışında bir kaynaktan dosya indirecekseniz, dosyayı yüklemeden önce mutlaka virüs taramasından geçirin.

APK nasıl kurulur?

Android cihazlarda yerleşik gelen paket yükleyicisini kullanarak APK dosyalarını kurabilirsiniz. Bunun dışında üçüncü taraf paket yükleyici uygulamalarını da kullanabilirsiniz.

APK dosyasını cihazımdan nasıl silebilirim?

İndirdiğiniz APK dosyasını silmek istiyorsanız cihazınızdaki Dosyalar uygulamasını bulun ve indirme klasörüne gidin. Burada indirdiğiniz dosyayı göreceksiniz, üzerine basılı tutarak silme işlemini seçin. Ek olarak, Google Play'den yüklediğiniz bir uygulamayı kaldırdığınızda ilgili uygulamanın APK dosyası otomatik olarak silinir.

Bu ipucu işinize yaradı mı? İyi Kötü, geliştirilebilir