PUBG Mobile rütbe (rank) sistemi

PUBG Mobile oynayan her oyuncu rütbe sisteminde bir sıralamaya sahiptir. Bu yazımızda PUBG Mobile oyununda yer alan rütbe sistemini detaylarıyla açıkladık.
PUBG Mobile rütbe (rank) sistemi
06/05/2023 Oyun 1218 kere okundu

Milyonlarca oyuncunun her gün hayatta kalma savaşı verdiği PUBG Mobile oyununda savaşçıları sınıflandırmak için geniş bir rütbe sistemi var. Bazen sıralama sistemi olarak da karşımıza çıkan bu rütbe (rank) sistemi hem oyuncuların birbiriyle rekabet etmesini hem de oyuncu yeteneklerine göre belirli bir popülerlik kazanmasına sağlıyor. Özellikle Youtuberlar tarafından sıklıkla dile getirilen 'As ya da Fatih rütbesine ulaştım' ifadeleri aslında oyun içerisinde en üst düzeylere ulaştıkları anlamına geliyor.


PUBG Mobile güncel rütbe sistemi

Rütbe sisteminin detaylarına geçmeden önce bu sistemle ilgili bazı önemli bilgileri bilmenizde fayda var. PUBG Mobile rütbe sistemi, temel olarak oyuncuların PUBG Mobile içerisindeki başarı sıralamalarını belirlemek için kullanılan bir sistem. Rütbeler düşükten yükseğe doğru sıralanır. Düşük rütbeler, oyuna yeni başlayan veya başarısız olan oyuncuların yer aldığı rütbelerdir. Yüksek rütbeler ise battle royale tarzı savaşlarda başarılı olan oyuncuların yer aldığı rütbelerdir. Bu nedenle PUBG Mobile'da rütbe yükseltmek ya da sıralama artırmak için oyunda iyi bir performans göstermek şart. Her oyun sonunda bazı istatistik bilgilerinin yer aldığı bir kutu karşınıza gelir. İşte bu kutu içerisindeki bilgiler oyundaki sıralamanızı doğrudan etkiler.


Oyundaki rütbeler her sezon başında güncelleniyor. Bu nedenle aynı sezon içerisinde PUBG Mobile ekibi tarafından bir güncelleme yapılmadığı sürece rütbenizde yükselme ya da düşme olmaz. Başka bir şekilde ifade etmek gerekirse, oyuna yeni sezonda başladığınızı ve başarılı bir performans gösterdiğinizi varsayalım. Bu performans sonucunda yaşayacağınız sıralama yükselmesi ancak yeni sezon başladığında gerçekleşir. Ayrıca, rütbesi yükselen her oyuncuya kıyafet, silah çıkartmaları veya paraşüt desenleri gibi özel ödüller verilir. Bu da oyuncuların oyun zevkini artıran önemli bir detaydır.


PUBG Mobile rütbe (rank) sistemi puanları

 • Bronz: 1200-1699,
 • Gümüş: 1700 - 2199,
 • Altın: 2200- 2699,
 • Platin: 2700-3199,
 • Elmas: 3200-3699,
 • Taç: 3700-4199,
 • As: Taç grubunu geçen oyuncuların yer aldığı rütbe,
 • Fatih: Oyundaki en üst rütbe, As rütbesini geçmeyi başaranlar bu Fatih rütbesini kazanır.

Bronz (1200-1699)

Bronz rütbe PUBG Mobile'ın en düşük seviyedeki rütbesidir. Genellikle oyuna yeni başlayanlar ya da çok başarısız maçlar çıkaranlar bu rütbelerde bulunur. Bronz V ve Bronz I arasında toplam 5 farklı seviyesi var. Katıldığınız savaş sayısı, savaşlardaki performansınız gibi detaylara göre bu seviyeler arasında yükselir ya da düşersiniz. Ek olarak, oyunda karşılaştığınız botların hemen hepsinin bu grupta olduğunu söyleyelim. O yüzden bu rütbe grubu oldukça kalabalıktır.


Gümüş (1700 - 2199)

Bronz I grubunu geçmeyi başaranlar Gümüş grubuna yükselir. Bronz grubunda olduğu gibi Gümüş V'ten Gümüş I'e kadar beş seviyesi bulunur. Genellikle birkaç hafta oyunu oynayan herkes bu gruba yükselir. Eğer siz de bu rankta bulunuyorsanız oyunu oynamaya ve performansınızı geliştirmeye devam ederek rankınızı yükseltebilirsiniz.


Altın (2200- 2699)

Altın rütbesi, oyunu bilen ve tecrübe sahibi olan oyuncuların bulunduğu rütbedir. Altın V'ten Altın I'e kadar kendi içerisinde beş seviyesi bulunur. Seviye yükseldikçe oyuncuların oyun bilgisinin daha iyi olduğunu varsayabilirsiniz. Yani, Bronz ve Gümüş rütbelerinde oyun bilgisi düşük ve acemi sayılan oyuncular yer alırken Altın rütbesinde oyunu bilen kişiler bulunur. Bu yüzden Altın rütbesini iyi bir seviye olarak düşünebilirsiniz. Ayrıca bu rütbede hemen hemen hiç bot hesap yoktur. Dolayısıyla Altın rütbesindeki kişilerin ses kasarak rakiplerinin yerini tahmin ettiğini bilmeniz gerekir. O kadar iyilerdir artık oyunda.


Platin (2700-3199)

Platin rütbesi, oyuncuların profesyonel bir savaşçı gibi davrandığı rütbedir. Bu rütbenin de kendi içerisinde beş seviyesi var ve rütbe yükseldikçe oyun başarısı oldukça yükselir. Platin rütbesindeki oyuncular oyundaki çoğu silahı çok iyi kullanır, eğer bu gruptaysanız sizin de bu başarıyı göstermeniz gerekir. Eğer gösteremiyorsanız, rütbenizin yükselmeye devam etmesi için kendinizi geliştirmeye devam etmelisiniz.


Elmas (3200-3699)

Elmas rütbesi de genellikle oyunu çok iyi oynayan oyuncuların yer aldığı bir rütbedir. Önceki rütbeler gibi kendi içinde beş seviyesi bulunur. Elmas rütbesinde yer alan oyuncular iyi oynadıkları gibi oyun mekaniklerine de hakimdir. Rahatça oynayabildikleri kendi hassas ayarlarını yapar ve savaş sırasında alana hakimdirler.


Taç (3700-4199)

Geldik PUBG Mobile'ın en rekabetçi rütbesine. Bu rütbenin de kendi içinde beş seviyesi olduğunu söyleyelim. Bunun dışında bu rütbe ile ilgili bilmeniz gereken en önemli şey Taç rütbesindeki oyuncuların kusursuza yakın oynadığıdır. Oyundaki tüm silahları iyi kullanır, oyun alanını iyi okur ve genellikle oyundaki son alana kalırlar. Taç seviyesinde rekabet çok yüksek olduğu için bu rütbeden sonra yükselmek oldukça yavaş ve zor olur. Eğer taç rütbesindeyseniz ve rütbenizin yükselmesini istiyorsanız her gün son alanlara kalacak şekilde oyunu oynamaya devam edin.


As

Taç I rütbesinden sonra As rütbesi gelir ve 500 kişi ile sınırlıdır. As rütbesine sınırlı sayıda kişi ulaşabildiği için kendi içerisinde seviyesi yoktur. Bu rankta yer alan oyuncular oyunu çok ileri seviyede oynar, dolayısıyla savaş alanında çok iyi konum tutmayı, mühimmatlarını akıllıca kullanmayı ve savaş alanındaki hamleleri çok iyi hesaplarlar. As rankında yer alan oyuncuların sıralaması her gece 12:00'da belirlenir. Yani, önceki rütbelerin aksine As rütbesi her gün yeniden belirlenir.


Fatih

Evet, geldik PUBG Mobile'da bulunan en üst rütbeye. PUBG Mobile'ı en iyi oynayan oyuncular bu rütbede bulunur. As rütbesi gibi 500 kişi ile sınırlıdır ve kendi içerisinde farklı seviyesi bulunmaz. Fatih rütbesinde bulunan oyuncular 'PUBG Mobile'ı en iyi oynayan ilk 500 oyuncu' içerisinde sayılır. Oyun yetenekleri inanılmaz iyidir. Fatih liginde yer alan oyuncular her gece 12:00'da belirlenir. Dolayısıyla As rütbesindeki gibi Fatih rütbesinin sıralamaları da günlük olarak değişir.


PUBG Mobile'da rütbe yükseltmek için püf noktaları

PUBG Mobile rütbe sisteminin detaylarını buraya kadar okuduysanız özellikle Platin rütbesinden sonra yükselmenin gittikçe zorlaştığını fark etmişsinizdir. Gerçekten de bir yerden sonra rütbe yükseltmek zordur, ancak imkansız değildir. Dikkat etmeniz gereken noktalara dikkat ederseniz yavaş da olsa rütbenizi yükseltmeye devam edebilirsiniz. Oyunu oynayanların tecrübelerine göre başarı sıralamanızı yükseltmeniz için dikkat etmeniz gereken püf noktaları şunlar:

 • Oyunun başında ölmemek önemli. Bu durum başarı puanınızdan 20 RP düşürdüğü için rütbe yükseltmenizi doğrudan etkiliyor.
 • Rakip oyunculara verdiğiniz hasarı olabildiğince yükseltin. Rakiplere vereceğiniz hasar puanı fazla olursa daha fazla başarı puanı kazanırsınız.
 • Her savaşta son alana kalmaya çalışın. Bahsettiğimiz son alan rakip oyuncuyla birebir (1vs1) hayatta kaldığınız alan değil, mavi alanın tamamen kapanmasından önceki alandır. Ne kadar çok son alana kalırsanız, rütbeniz o kadar çok hızlı yükselir. Ayrıca, son alana kalmak size kayda değer başarı puanı kazandırır.
Bu ipucu işinize yaradı mı? İyi Kötü, geliştirilebilir