WhatsApp iki adımlı doğrulama özelliği nasıl kullanılır?

WhatsApp hesabınızı ve sohbetlerinizi daha güvenli hale getiren iki adımlı doğrulama özelliği kullanıma açıldı. Bu ipucumuzla detaylı bir şekilde özelliği nasıl kullanacağınızı öğrenebilirsiniz.
WhatsApp iki adımlı doğrulama özelliği nasıl kullanılır?
12/02/2017 Nasıl yapılır? Uygulama 15 kişi faydalı buldu 3240 kere okundu

WhatsApp iki adımlı doğrulama, 2017 yılının başında beta sürümünü tamamladı ve tüm kullanıcıların kullanımına açıldı. Hesabın farklı kişiler tarafından kullanılmasını önlemek için geliştirilen özelliğin çalışma mantığı oldukça basit: WhatsApp'i silip yeniden kurduğunuzda ya da yeni bir telefona kurmak istediğinizde SMS onayından sonra bu özelliği kullanarak oluşturduğunuz şifreyi girmeniz gerekecek. Eğer şifre oluşturmazsanız, yeniden kurulum için sadece SMS onayı yine yeterli olacak.


İki adımlı doğrulama özelliğini aktifleştirme

Özelliği aktifleştirmek için WhatsApp'ı açın ve ayarlar > hesap > iki adımlı doğrulama sayfasına gidin. 'Etkinleştir' yazısına dokunarak 6 haneli rakamdan oluşan şifrenizi yazın ve onaylayın. Son adıma geldiğinizde şifrenizi unutma ihtimaline karşı kurtarma e-postası girmeniz istenecek. İsterseniz e-postanızı eklemeden bu adımı atlayabilirsiniz. Hepsi bu kadar. İki adımlı doğrulama özelliği artık aktif durumda. WhatsApp'i yeniden kurduğunuzda veya farklı bir telefona kurmak istediğinizde bu şifreyi girerek hesabınıza erişebileceksiniz.


İki adımlı doğrulama şifresini unuttuğunuzda

WhatsApp iki adımlı doğrulama özelliğiyle oluşturulacak şifrelerin unutulma ihtimaline karşı, özelliğin aktifleştirilmesi sırasında istediği e-posta ile şifreyi sıfırlamanızı sağlıyor. Eğer e-posta adresinizi girdiyseniz telaşlanmanıza gerek yok, şifre ekranında e-posta ile kurtar seçeneğine dokunarak şifrenizi sıfırlayabilir ve WhatsApp hesabınızı eskisi gibi kullanmaya devam edebilirsiniz.


E-posta eklemeyen kullanıcılar için durum oldukça sıkıntılı. İki adımlı doğrulama şifresini hatırlamayan kullanıcılar için 7 günlük bir bekleme süresi var. 7 gün içerisinde şifrenizi doğrulamazsanız hesabınızdaki tüm mesajlar silinecek. 30 gün boyunca uygulamayı hiç kullanmayan kullanıcılar ise, 30'uncu günün sonunda şifrelerini doğrulamazlarsa hesaplarını tamamen kaybedecek ve WhatsApp'i kullanmaları için yeni bir hesap açmaları gerekecek.

Bu ipucu işinize yaradı mı? İyi Kötü, geliştirilebilir