Telefonda sürekli reklam çıkıyor sorunu ve çözüm yolları

Telefon ya da tabletinizin ekranında sürekli reklam çıkıyor sorunu yaşıyorsanız, bu yazımızda istenmeden görünen reklamları engelleme için gerekli çözüm yollarını anlattık.
Telefonda sürekli reklam çıkıyor sorunu ve çözüm yolları
12/11/2022 Nasıl yapılır? Android iOS 1 kişi faydalı buldu 1195 kere okundu

Her insan kullandığı akıllı cihazda bir kere bile olsa istenmeden görünen reklamlara maruz kalmıştır. Ziyaretçilerimiz telefonda ya da tablette sürekli reklam çıkıyor ne yapabilirim? diye bize iletişim sayfamız üzerinden birçok kez sormuştu. Biz de hepsini cevaplamıştık ancak son zamanlarda bu sorunu yaşayan insan sayısı arttığı için bu ipucu ile istenmeyen reklamları engelleme işlemini detaylı bir şekilde çözelim istedik.


Ekrana durduk yere reklam çıkma sorunu akıllı telefon ya da tablet kullananlar için aslında yeni bir şey değil. Samsung ve Xiaomi gibi sıfır telefon alındığında yerleşik gelen üçüncü parti uygulamalar bazen reklam gösterebiliyordu. Örneğin, Xiaomi'nin MIUI arayüzü ya da Samsung'un telefon temizleme anlaşması yaptığı Clean Master gibi. Bu servisleri kapattığınızda reklam sorunu da çözülmüş oluyordu. Bilindik bu sorun dışında ekrana reklam çıkması sorunu yaşıyorsanız, bunun birçok sebebi olabilir. Genelde cihazınıza yüklediğiniz bir uygulama, internet sitelerine girdiğinizde cihazınıza malware, bootkit ve old boot gibi virüslerin bulaşması ya da Chrome gibi tarayıcıların bildirim özelliği üzerinden istenmeyen reklamlar durduk yere çıkıyor. Aşağıda bu reklamları engelleme yöntemlerini detaylıca anlattık. Okumaya devam ederek sorunun çözüm yollarını görebilirsiniz.


Telefonda ya da tablette sürekli reklam çıkıyor sorunu çözüm yolları

Bu sorunu çözmek için birçok yöntem mevcut. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Kullanmadığınız ya da bilmediğiniz uygulamaları kaldırmak,
  • Antivirüs yazılımı ile cihazı taramak,
  • Kullandığınız tarayıcının önbelleğini ve verilerini temizlemek,
  • Cihazı fabrika ayarlarına döndürmek.

Bu yöntemleri uyguladığınızda telefonda reklam engelleme işlemini başarıyla tamamlamış olacaksınız.


1. Kullanmadığınız ya da Bilmediğiniz Uygulamaları Kaldırın

Durduk yere reklam çıkma sorununu çözmek için ilk denemeniz gereken yöntem bilmediğiniz uygulamaları kaldırmaktır. Normalde telefon ya da tabletinizde hangi uygulamaların yüklü olduğunu bilirsiniz. Telefon ya da tabletinizin ana ekranını kontrol ettiğinizde daha önce hiç kullanmadığınız, bilmediğiniz ya da sizin izniniz olmadan yüklenmiş bir uygulama görüyorsanız bu uygulamayı kesinlikle kaldırın.


Daha sonra, cihazınızın ayarlarına gidin ve uygulamalar bölümünü bulun. Bu bölümde cihazda yüklü olan ve ana ekranda dahi görünmeyen tüm uygulamalar listelenir. Reklam çıkma sorununu yaşadığınız tarihe yakın yüklenmiş olan ve bilmediğiniz bir uygulama görürseniz bu uygulamayı kaldırabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken bir detay var. Her akıllı cihazda arkaplanda çalışan ve ana ekranda görünmeyen sistem uygulamaları bulunur. Bunları bilmemeniz çok normal, bu nedenle bu uygulamaları silme ya da kaldırma seçeneği aktif değildir. Eğer bu yöntem işinize yaramadıysa, ikinci yöntemi deneyebilirsiniz.


2. Antivirüs yazılımı ile cihazınızı tarayın

Bize göre istenmeyen reklamları engelleme konusunda kesin çözüm bu. Eğer malware ya da benzeri bir virüs yüzünden telefonunuzda reklam görünüyorsa, çözümü virüs taraması. Bilinen en başarılı antivirüs uygulamaları ile yapacağınız bir tarama sonrasında uygulama reklamın kaynağını tespit ederek kaldıracaktır. Biz, Malwarebytes, Avast, Norton ya da Kaspersky gibi başarılı uygulamaları öneriyoruz. Özellikle Malwarebytes uygulaması istenmeyen reklamları engelleme konusunda oldukça başarılı.


3. Tarayıcı önbelleğini temizleme

Bazı internet sitelerine girdiğinizde sizden bildirim gönderme izni istediğini görmüşsünüzdür. Bildirimlere izin verdiyseniz bu siteler tarayıcılar üzerinden reklam gösterebilmektedir. Bu tarzdaki reklamlar aniden çıkar, ancak temizlemesi oldukça kolaydır. Android cihazlarda genellikle Google Chrome, iPhone ya da iPad cihazlarda ise Safari kullanılmaktadır. Bu iki tarayıcının önbelleğini şu şekilde temizleyebilirsiniz:

  • Google Chrome önbellek temizleme (Android ya da iPhone): Uygulamayı açın ve ekranın sağ üstündeki üç nokta işaretine dokunup ayarlar menüsüne giriş yapın. Ardından Ayarlar -> Gelişmiş -> Gizlilik menüsüne giderek 'tarama verilerini temizle' işlemini gerçekleştirin. İsterseniz Chrome önbellek temizleme başlıklı ipucumuzdan daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.
  • Safari önbellek temizleme (iPhone ya da iPad): iPhone ya da iPad cihazınızın ayarlar menüsüne girin, aşağı kaydırdığınızda Safari uygulamasını göreceksiniz, buna dokunun. Safari menüsünün en altında 'geçmişi ve web sitesi verilerini sil' seçeneğine dokunarak tarayıcının ön belleğini temizleyebilirsiniz.

Bu uygulamalar dışında farklı bir tarayıcı kullanıyorsanız uygulamanın ayarlar menüsüne göz atmanızda fayda var. Biz, en çok kullanılan uygulamaları açıkladık, her uygulamaya göre bu işlem değiştiği için kendi kullandığınız tarayıcının yardım dokümanlarından da faydalanabilirsiniz.


4. Cihazı fabrika ayarlarına döndürün

Ekranda görünen ya da ekrana çıkan reklamları engellemek için son yöntemimiz cihazı sıfırlamak. Telefon ya da tabletinizi sıfırlamadan önce önemli dosyalarınızı, mesajlarınızı, fotoğraf ve videolarla birlikte önemli gördüğünüz diğer tüm bilgileri yedeklemeyi unutmayın. Bu işlem cihazınızı ilk aldığınız günkü haline döndürecek ve her şeyi silecektir. Bu nedenle reklam çıkma sorunu yaşayanlar için en etkili yöntem olduğunu söyleyebiliriz. Peki, cihazınızı nasıl sıfırlarsınız? Android ve iOS işletim sistemine sahip cihazlar için farklı yöntemler mevcut.

  • Android telefon ve tablet sıfırlama: Cihazınızın ayarlar menüsüne giriş yapın. Menü içerisinde 'Sistem', 'Yedekle ve Sıfırla', 'Sistem Bilgisi' gibi ibareler varsa sıfırlama seçeneği bu seçenekler içerisindedir. İlgili menüyü bulun ve sıfırla seçeneğine dokunun. Cihazınız sıfırlama işlemi için sizden onay isteyecektir, bu onayı verdikten sonra sıfırlama işlemi başlar. Sıfırlama işlemi biraz uzun sürebilir.
  • iPhone ya da iPad sıfırlama: Cihazınızın ayarlarına giriş yapın ve genel menüsüne girin. Açılan sayfada "Aktar veya iPhone'u Sıfırla" ya da "Aktar veya iPad'i Sıfırla" seçeneğini göreceksiniz. Buna dokunarak sıfırlama işlemini yapabilirsiniz.

Tüm bu işlemlerin ardından cihazınızda durduk yere reklam görünme sorunu düzelmiş olacaktır.

Bu ipucu işinize yaradı mı? İyi Kötü, geliştirilebilir