Deprem uygulamaları: Tehlike sırasında kullanabileceğiniz Anroid uygulamaları

Depremden önce ve sonra kullanabileceğiniz uygulamalar arama kurtarma faaliyetleri sırasında kurtarma ekipleriyle olan iletişimi sağlamanız açısından oldukça önemli. Listemizden bu uygulamaları görüntüleyin ve mutlaka telefonunuza indirin.
Deprem uygulamaları: Tehlike sırasında kullanabileceğiniz Anroid uygulamaları
1 yıl önce 51 kişi faydalı buldu 3533 kere okundu

Yakın zamanda yaşadığımız deprem felaketi nedeniyle bu listeyi yapma ihtiyacı duyduk. İnsanların birçoğunun farkında olmadığı deprem uygulamaları, deprem öncesinde ve sonrasında resmi kurumlardan doğru bilgiyi almak, deprem sonrasında enkaz arasında kalındığında kurtarma ekipleriyle iletişim kurmak açısından olmazsa olmaz uygulamalar arasında yer alıyor.


Aşağıda depremden önce ve sonra kullanmanız gereken, devletin doğal afetle ilgili kurum ve kuruluşları tarafından resmi olarak geliştirilen uygulamalara yer veriyoruz. Bu uygulamaların işlevlerini ve nasıl kullanılacağını detaylı olarak açıklama sayfalarında bulabilirsiniz. Umarız yaşadığımız deprem felaketleri bir son bulur, ancak felaketlerden önce umarız bizi depremden koruyacak teknik yapıları geliştirmeye başlarız. Kalbimiz milletimizle.

AFAD Acil Çağrı

AFAD Acil Çağrı uygulaması, depremden sonra afet bölgesinde kurtarma ekipleriyle iletişim sağlamanın en etkili yoludur. AFAD Acil uygulaması üzerinden deprem anında ve sonrasında, enkaz altında olduğunuzu, yaralanma durumunuzu ve bölgenin koordinat bilgilerini yetkili kurumlara aktarabilirsiniz. Bu uygulama olmazsa olmaz niteliktedir. Olası bir deprem ihtimaline karşı, depremden sonra durumunuzu doğru bir şekilde kurtarma ekiplerine ulaştırmak için AFAD Acil Çağrı uygulamasını mutlaka telefonunuza yükleyiniz.

Life360: Aile, Arkadaşlar Bul

Life360 uygulaması, uygulamayı kullanan aile ve arkadaşlarınızın konumunu görmenizi sağlayan başarılı bir uygulamadır. Özellikle depremden sonra sevdiğimiz insanların nerede olduğunu bilmek, hayatta olup olmadıklarını öğrenmek bizim için önem taşıyor. Life360 uygulaması tam olarak bu bilgiyi bize sağlayan işleviyle deprem gibi afetler sırasında bize sağlıyor.

Güvendeyim
Araçlar
5

Deprem sonrasında kullanabileceğiniz uygulamalardan birisi AKUT tarafından geliştirilen Güvendeyim uygulamasıdır. Uygulamanın temel özelliği, deprem sonrasında sevdiklerinize hayatta olduğunuzu bildirmek. Bilindiği gibi deprem gibi doğal afet sonrasında iletişim kanallarının açık olması çok önemlidir. Bu uygulama ile deprem sonrasında güvende olduğunuzu sevdiklerinize bildirebilirsiniz. Böylece iletişim yoğunluğunu en aza indirerek iletişimde bir aksaklık yaşanmasının önüne geçebilirsiniz.

Deprem Bilgi Sistemi 3.0

Kandilli Rasathanesi tarafından geliştirilen uygulamadır. Deprem Bilgi Sistemi uygulaması ile Türkiye ve çevre ülkelerinde yaşanan depremlere dair teknik bilgiler aktarılmaktadır. Genellikle gerçekleşen depremleri takip etmek için başarılı bir şekilde çalışmaktadır. Bununla birlikte, telefonunuzun konum servisi açık hale getirirseniz size yakın konumda yaşanan depremleri görüntüleyebilirsiniz.

eAfad
Navigasyon ve GPS
5

Afet ve Acil Durum Başkanlığı tarafından geliştirilen eAFAD uygulaması ile büyük ve küçük şiddetteki depremleri görüntüleyebilirsiniz. Deprem Bilgi Sistemine benzer bir mantıkla çalışan eAFAD uygulamasında farklı olarak Türkiye haritası bulunuyor. Bu harita üzerinde Türkiyede yaşanan depremleri ve kendinize dair konumları görüntüleyebilirsiniz.

Deprem Ağı
Haberleşme
5

Deprem Ağı APK uygulaması ile dünyada gerçekleşen depremleri anlık olarak görüntüleyebilirsiniz. Uygulamanın çalışma mantığı, bir bölgede deprem olduğunda bunu anında kullanıcılara iletmek. Bunu yapmak için de insanların geri bildirimleri ile sismolojik çalışmalar yapan kurumların verileri kullanılıyor. Temel olarak gerçek zamanlı olarak depremleri algılamayı amaçlayan uygulama bir alarm vererek insanları bilgilendiriyor.

Bu liste sizce nasıldı? İyi Kötü, geliştirilebilir